Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouč kopřivnických hokejistů: Druhá liga je jiný level, ale budeme připraveni

/ROZHOVOR/ Ve své hráčské kariéře se radoval s Třincem z postupu do extraligy, kterou si pak zahrál i v dresu Opavy. Nyní dovedl kouč Václav Slabý hokejisty Kopřivnice do 2. ligy.

11.4.2015
SDÍLEJ:

Trenér kopřivnických hokejistů Václav Slabý (vpravo) splnil klubové ambice a se svým kolegou Jiřím Malíkem (vedle něj) dovedl Kopřivnici do 2. ligy. Foto: Deník/Dalibor Tobola

V sezoně 2001/2002 sestoupili z 2. ligy a od té doby nastupovali v krajské lize. Hokejisté Kopřivnice se nyní po 13 letech vracejí zpět na vyšší hokejový stupeň a od sezony 2015/2016 budou opět druholigoví. Fanoušci se tak mohou těšit na derby s Novým Jičínem nebo na duely se Vsetínem, Porubou a dalšími.

Kopřivnice, vedená trenéry Václavem Slabým a asistentem Jiřím Malíkem, totiž složila dohromady mužstvo, které v dlouhodobé části zvítězilo o pět bodů před Orlovou a v následné kvalifikaci o druhou ligu pak uspělo proti vítězi Zlínského kraje, Uherskému Ostrohu, po výhře 3:1 na ledě soupeře a domácí remíze 4:4.

Kopřivnická cesta do 2. ligy započala už vloni v květnu, kdy byl zvolen nový výbor hokejového klubu Kopřivnice, jehož novým předsedou se stal Miroslav Kubátko. Klub zároveň načal spolupráci s novým sponzorem, firmou SkyPower s.r.o. „Už když jsme kluky v květnu svolali na letní přípravu, tak už tam padl cíl v podobě postupu. Bylo řečeno, že chceme postavit takový tým, který by byl schopný postoupit do druhé ligy, a to nám nakonec vyšlo. Cílevědomě jsme za tím šli postupnými krůčky celou sezonu, od letní přípravy, přípravných utkání, turnaje v Uherském Ostrohu až přes doplnění některých hráčů a příchod Radka Bonka," ohlížel se za úspěšným ročníkem osmačtyřicetiletý trenér kopřivnických hokejistů Václav Slabý.

O vítězství v letošním ročníku krajské ligy, ve které se tentokráte nehrálo play-off, jste bojovali s Orlovou. Co podle vás nakonec rozhodlo o vašem prvenství a následném postupu do kvalifikace o 2. ligu?

S Orlovou to byla všechna čtyři nádherná utkání. Zápasy byly strašně vyrovnané. První utkání sezony jsme sice venku v Orlové prohráli, ale snažili jsme se hrát náš aktivní hokej. Kluci museli tato těžká utkání zvládat. Pak byla zodpovědnost, že musí pořád vyhrávat i s ostatními celky a pořád jít za vítězstvím, takže to nebylo jednoduché. Taky jsme měli v sezoně krizové okamžiky například doma se Studénkou, když jsme to dokázali otočit až v posledních minutách a vyhrát za tři body. Ale třeba Orlová to se Studénkou doma nezvládla a prohrála. Nám se to v závěru podařilo otočit, a to dělá právě sílu týmu. Orlová prohrála před Studénkou ještě na začátku taky s Horním Benešovem, a tato dvě utkání ji stála první místo.

V sezoně jste několikrát zmiňoval vaši sílu ve vyrovnanosti kádru, když jste téměř celý ročník hráli na čtyři útočné formace…

Ano, je to tak. Hráli jsme celou sezonou v podstatě na čtyři lajny. Ono se to třeba nezdá, ale když je na tréninku dvacet lidí, je kvalita tréninku úplně někde jinde, než když se trénuje ve třinácti lidech. A i toto se během sezony muselo projevit. To jsou všechno věci, které se skládají do mozaiky, a i díky tomu nám to nakonec všechno vyšlo.

Byly v sezoně okamžiky, kdy jste si říkal, že takhle to dál asi nepůjde?

Jsou takové momenty, kdy je člověk na nějaké vlně a pořád si myslí, že to půjde samo, ale poctivý trénink a přístup musí být celou sezonu. Udržet kluky v koncentraci po celou sezonu není jednoduché. Muselo se to někdy v tréninku odlehčit, ale v tom mi hrozně pomáhal Radek Bonk. Když kluci viděli jeho přístup v jeho letech a to, že hokej jde hrát i jinak, ať už co se týče bruslení nebo čtení hry, tak to všechno pro ně byla velká škola. Myslím si, že právě to je motivovalo a drželo celou sezonu na úrovni, na které byli.

Kopřivnici hnali za postupem také věrní fanoušci, kterých dorazily na rozhodující duel sezony tři tisícovky. Co na to říkáte?

Během sezony jsem několikrát chválil kopřivnický fanklub, ale i ostatní fanoušky. Bylo vidět, že ze začátku sezony začali chodit nesměle, když přišly dvě, tři stovky, ale potom, čím déle se hrálo, tím byly návštěvy větší a větší a zimák byl ve finále skoro plný. Byla to nádhera! Ještě jednou klobouk dolů před kopřivnickými fanoušky a před městem, které se k tomu postavilo.

Zmínil jste Radka Bonka, jenž nastoupil k prvnímu zápasu v listopadu. Jak moc důležitý byl jeho přínos?

Pro mě, jako pro trenéra, to byla radost, být s takovým hráčem na ledě. Za kariéru už člověk zažil spoustu hráčů, ale z trenérského hlediska, když přijde takový borec, který má poctivý a skromný přístup, je to velká věc. V kabině s ním byla vždycky sranda, na zápasy byl vždy připravený a šlo prostě vidět, že je to profík. To nejde naučit, hráč to musí mít v sobě. A Radek byl svým přístupem ukázkou toho, jak to má vypadat. Veškeré věci, jako střelba, bruslení, čtení hry, přesilové hry, nahrávka, zpracování kotouče, to všechno dávalo klukům celou sezonu nejvíc. V zápasech byl Radek vytěžovaný někdy více, někdy méně, ale o zápasech a bodech to nebylo. Bylo to o tom, jaký byl v tréninku, a celkově o tom, že byl součástí týmu. Byla radost s ním spolupracovat.

Radek Bonk po posledním utkání sezony říkal, že to byl definitivně jeho poslední zápas…

Myslím, že se stěhuje zpátky do Ottawy, kde s manželkou bydlí. Radek by stejně stoprocentně druhou národní ligu nehrál. Teď to bral tak, že chce pomoct Kopřivnici, a tak se taky stalo.

Kdy začnete s přípravou na novou sezonu?

Chtěli bychom začít klasicky od prvního května. Ale teď je před náma úplně nová situace. To, co byl krajský přebor, je jedna věc, ale druhá národní, to je úplně jiná soutěž a jiný level. Je to o jiné fyzické kondici a o jiném hokejovém myšlení. Důležité je být na to fyzicky připravený. Tam už jsou všichni hráči našlapaní, a to je rozdíl. Ve druhé lize už kluci mají třeba jiné odměny, řada z nich má smlouvy a celkově je přístup jiný. Už to není amatérská soutěž, jako krajská liga, a je to velký skok směrem dopředu.

Kopřivnický stadion nyní prochází rekonstrukcí. Budete se tedy v srpnu připravovat ještě na cizí ledové ploše?

Asi to tak vypadá, že budeme jezdit na led do Nového Jičína, ale to se všechno uvidí, jak se domluví naše vedení s tamním vedením. Je to blízko, nějakých dvanáct kilometrů, takže by to bylo fajn. Ale uvidí se, jak budou mít vytíženou plochu. V Kopřivnici by mělo být kompletně nové chladící zařízení, ledová plocha, mantinely, střídačky a nevím ještě přesně, do čeho všeho se půjde.

Jak bude vypadat kádr Kopřivnice ve 2. lize?

Všechno se to odvíjí od financí. Uvidíme, jaký kádr budeme schopni vytvořit. Chtěl bych, ať si kluci zkusí druhou národní, ale je to o pracovním vytížení, o hokejovosti, o síle a o tom, jak k tomu každý přistoupí. Protože když už jsme před časem postoupili, tak kluci už by měli být teď v posilovně, na kolech, běhat a pracovat na sobě, protože to je opravdu velký skok. Uvidíme ještě, až si k tomu sedneme s manažerem (Jaroslavem Hrubým), co je reálné a jaké hráče do týmu dostat. Chtěl bych tým už pomalu budovat, protože nebude jednoduché sladit všechny věci dohromady. Čím dříve začneme, tím lépe, ať jsme připraveni.

Kádr ale nejspíše projde znatelnou obměnou, tak aby byl ve druhé lize konkurenceschopný. Je to tak?

Určitě. Když se podívám na Nový Jičín, Frýdek-Místek, Valmez a další týmy, tak vím, v jakých mančaftech kluci hráli, takže musíme tým doplnit a posílit od brankářů, přes obránce až po útočníky prostě komplet. Musí se udělat nějaká kostra, ze které se bude vycházet, a pak se to bude doplňovat. Teď je to ještě předběžné nebo předběžné to není (usměje se), chce to řešit co nejdříve, protože čas strašně rychle letí, ale říkám, musíme si sednout s vedením a dát naše představy dohromady.

CO ŘEKL VÁCLAV SLABÝ O:

- postupu do 2. ligy:

„Už když jsme kluky svolali na letní přípravu, už tam padl cíl v podobě postupu. Bylo řečeno, že chceme postavit takový tým, který by byl schopný postoupit do druhé ligy, a to nám nakonec vyšlo. Cílevědomě jsme za tím šli postupnými krůčky celou sezonu."

- fanoušcích Kopřivnice:

„Během sezony jsem několikrát chválil kopřivnický fanklub, ale i ostatní fanoušky. Bylo vidět, že ze začátku sezony začali chodit nesměle, ale potom, čím déle se hrálo, tím byly návštěvy větší a větší a zimák byl ve finále skoro plný. Byla to nádhera! Ještě jednou klobouk dolů před kopřivnickými fanoušky."

- Radku Bonkovi:

„Pro mě, jako pro trenéra, byla radost být s takovým hráčem na ledě. V kabině s ním byla vždycky sranda, na zápasy byl vždy připravený a šlo prostě vidět, že je to profík. To nejde naučit, hráč to musí mít v sobě. A Radek byl svým přístupem ukázkou, jak to má vypadat. Byla radost s ním spolupracovat."

- kádru pro příští sezonu:

„Uvidíme, jaký kádr budeme schopni vytvořit a jaké hráče se podaří k nám dostat. Chtěl bych tým už pomalu budovat, protože nebude jednoduché sladit všechny věci dohromady. Změny budou od brankářů, přes obránce až po útočníky prostě komplet. Musí se udělat nějaká kostra, ze které se bude vycházet, a pak se to bude doplňovat."

Autor: Dalibor Tobola

11.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení