Nováčkem budou hokejisté z Bohumína a nebude to změna jediná. Dojde také k záměně mužstev SK Karviná a HC Orlová. Příjemnou novinkou je i změna kritizovaného hracího systému. Loňská sezona se odehrála bez vyřazovacích bojů, vítěze určil bodový zisk na konci soutěže.

Letos se play-off zase vrátí. V základní části krajské ligy mužů se celky utkají čtyřkolově každý s každým. Pořadí po základní části bude zároveň výchozí pozicí do play-off, kterého se v rámci čtvrtfinále zúčastní všechny týmy. Všechny vyřazovací boje se budou hrát na dvě vítězná utkání.

Vítěz playoff postupuje do baráže o II. ligu. Tradicí zůstává, že domácí mužstvo bude nastupovat ve světlých dresech. V rámci technických norem soutěže stojí za zmínku ta skutečnost, že do utkání mohou v jednom týmu nastoupit tři cizinci. Vzhledem k neblahým zkušenostem z barážové soutěže z předchozích ročníků, jsou dány jasné podmínky, za jakých může hokejista nastoupit do utkání této prolínací soutěže.

Hráči, kteří chtějí nastoupit, musejí mít v klubu odehráno minimálně padesát procent utkání v dané sezoně. Sčítají se i starty v různých věkových kategoriích.

KLM 2011/2012: TJ Horní Benešov, HC Kopřivnice, HK Krnov, HC Nový Jičín B, HC Orlová, HC Rožnov pod Radhoštěm, HC Studénka, HC Bohumín

-rt, hab-