Po listopadové reorganizaci trenérů se stal hlavním trenérem béčka Macháčkův asistent Petr Kneblík a Petr Macháček se ocitl zpátky u trénování mládeže. Díky posledním výsledkům se druholigoví hokejisté Nového Jičína dostali zpátky do boje o play-off. „Poslední dobou jsme měli výborné zápasy i se silnějšími soupeři a i s těmi musíme teď bodovat. Mančafty, které jsou kolem nás, musíme porážet. Jedině tudy vede cesta do play-off, " vypočítává třetí nejproduktivnější hráč Nového Jičína, Petr Macháček. V dosavadním průběhu sezony nasbíral čtyřiatřicetiletý útočník 17 bodů (6+11).

Jako trenér B týmu jsme měl možnost nahlédnout i do krajské ligy. V čem vidíte hlavní rozdíly oproti II. lize?

Je toho více. Hlavní rozdíl je asi v tom, že třeba u nás, v Novém Jičíně, je to rozdílné například v počtu hráčů chodících na tréninky nebo v četnosti tréninků. I podmínky jsou někde jinde, a je to znát. Někteří chodí hrát hokej, protože ho mají rádi, ale mají svoji práci, takže na to se musí brát ohled.

Měl jste za tu dobu u B týmu možnost poznat hlavní favority krajské ligy?

Orlová má už na papíře kvalitní mančaft, což samozřejmě výsledky nedělá. Ale i ty výsledky potvrzují to, že jsou favority a že mají plány jít do druhé ligy. Takže všechno asi směřuje k tomu, že se chtějí dostat přes baráž do druhé ligy.

Pojďme k A týmu. Po nepovedeném listopadu, kdy jste prohráli všech osm utkání, a který stál místo trenéra Kamila Glabazňu, jste po zlepšených výkonech zpátky v boji o play-off. Cítíte, že se vám teď daří a vyřazovací boje jsou blíže?

Musím zmínit, že zpátky do toho boje o play-off jsme se dostali i díky tomu, že byla na programu vložená kola, a my jsme tak měli možnost hrát s posledním Valašským Meziříčím. Podařilo se nám vyhrát všechna utkání a získali jsme devět bodů, které nás přitáhly zpátky nahoru k play-off. V prosinci jsme měli výborné zápasy i s těmi silnějšími soupeři. My teď musíme hlavně získat body i s těmi silnějšími soupeři, a mančafty, které jsou kolem nás, musíme porážet. To je cesta do play-off. Myslím si, že nastalo dost změn, které nás nastartovaly. Přišla změna trenéra, také přišli mladí kluci z Třince, takže to všechno se dalo dohromady a díky výhrám jsme se dostali zpátky nahoru. Teď bychom chtěli potvrdit formu a body i s těmi silnějšími soupeři.

S áčkem na dresu je Petr Macháček stále velkou hrozbou pro obrany soupeřů.

Posledních pět domácích duelů jste vyhráli. Dnes vás čeká silný Prostějov a při vaší současné formě nejste rozhodně bez šance. Co by mohlo na tým ze silné trojky platit?

My víme, že Prostějov je velice silný v útočné fázi. Hrají velmi dobře kombinačně a kolem brány si dokáží jednoduše vytvořit prostor a spoustu šancí. My budeme muset hlavně eliminovat jejich útočnou sílu. Musíme hrát náš hokej, být zodpovědní a trpěliví a snažit se hrát na brejky. Nesmíme se s takovým mančaftem dostat to gólového manka, abychom museli hru otevřít, což by pro nás nebylo ideální.

Po zápase s Prostějovem vás čekají tři důležité zápasy s Frýdkem-Místkem, Karvinou a Opavou. Všechno jsou to týmy těsně před vámi. Zvládnutí těchto utkání by znamenalo důležitý krok k účasti ve vyřazovacích bojích…

Já osobně to beru tak, že právě takové zápasy budou rozhodovat. Pokud se udržíme na kontakt, tak si myslím, že máme šanci urvat to na naši stranu. Kdybychom v nejbližších zápasech nabrali ztrátu, tak už by se to dohánělo jen velmi těžko. Veškerá síla a iniciativa bude směřovat k těmto zápasům.

Na posledním domácím utkání proti Frýdku-Místku bylo v hledišti téměř 800 diváků. Jak vnímáte podporu fanoušků v honbě za play-off?

Já doufám, že přišli kvůli hokeji, že nepřišli kvůli losování auta (směje se). (Po utkání s Frýdkem-Místkem následovalo losování soutěže „Fanděte hokeji a vyhrajte auto"). Kdyby to bylo kvůli hokeji, tak by to bylo perfektní, protože ta kulisa je úplně jiná, a hraje se pak jinak.

Zápas proti Frýdku-Místku si s týmem užil i vítěz soutěže „Místo na střídačce je volné", David Kováč. Jak vnímáte podobné akce?

Myslím, že hlavně pro toho člověka, který se do takové soutěže zapojí a který má možnost podívat se blíže na to, čemu fandí, a je sám zvědavý, jak to funguje, je to super věc. Díky takovéto soutěži mají fanoušci skvělou možnost dostat se mančaftu co nejblíže. Podle mě je to perfektní akce, akorát mě mrzí, že se do toho zapojilo poměrně málo diváků. Jen tak sedět na střídačce ve výstroji, být s týmem na ledě, v kabině, vidět, jak to všechno probíhá, to všechno stálo vítězi určitě zato.

V novojičínském dresu už máte na kontě spoustu sezon. Na které okamžiky vzpomínáte v Novém Jičíně nejraději?

Pro mě bylo strašně krásné, když jsme tady vyhráli druhou ligu. Zahráli jsme si pak baráž a tam pro ti nám hrála spousta hokejistů, kteří dneska hrají NHL nebo extraligu. To pro mě byl asi ten největší zážitek. A samozřejmě taky, když tady hrál Petr Nedvěd.

DALIBOR TOBOLA