Jestli vsetínští fanoušci čekali pohodlnou jízdu k postupu, byli na omylu. Vsetín musel o třetí vítězství bojovat do posledních sekund a nakonec rozhodla až branka Zúbka do opuštěné klece.

Čtvrtfinálová série mezi favorizovaným Vsetínem a novojičínskými hokejisty nabrala rychlé tempo a už třetí díl tohoto souboje viděl opět napěchovaný Lapač.

Středeční utkání začalo svižně a brzy se do šance dostala domácí vlasatá kometa Hrazdira. Dvacetiletý útočník však těsně minul svatyni, kterou, stejně jako v minulém utkání, strážil Šrámek.

Novojičínští poté jenom potvrdili, že početní výhoda není jejich silná stránka, a z první přesilovky Hromadu příliš neohrozili. Ve 13. minutě explodoval Lapač poprvé, když hosté nechali trestuhodně volného Ondráčka, jehož rána z mezikruží skončila vedoucí brankou Valachů. Za tři minuty však Novojičínští kontrovali, když se kotouč dostal k nejproduktivnějšímu hráči Nového Jičína ze základní části, Lehečkovi, jenž pohotově překonal Hromadu a srovnal na 1:1.

Na začátku druhé periody dostali domácí k dispozici první početní výhodu v utkání. Když už byli Novojičínští v plném počtu, ukázal Šrámek, jak dobře že má postavenou svatyni, když Kolařík orazítkoval pouze tyč. Krátce před polovinou utkání se opakoval scénář z duelu číslo 2, ale tentokráte to byli Novojičínští, kdo dostal za vyrovnaného stavu příležitost dlouhé, bez pěti vteřin dvouminutové, přesilovky 5 na 3.

Rány Vašuta ani Flašara však toužebnou brankou neskončily. Když se výhoda dvou mužů chýlila ke konci, vyfasoval Ambruz dvouminutový trest za zdržování hry, který už Novojičínští ztrestali. Mikšan vyhrál buly pro Horáka a obránce, který pamatuje v dresu Valachů poslední sezonu Vsetína v extralize, pumelicí ze 30. minuty poslal Nový Jičín poprvé v sérii do vedení. Následnou klasickou přesilovku už ale Flašarovi hoši v branku nepřetavili.

Za další čtyři minuty však bylo na Novojičínské straně ještě veseleji, když se puku zmocnil Novotný a nádhernou ranou donutil Hromadu kapitulovat potřetí. Hosté byli rázem na koni, zamkli čtvrtou lajnu domácích, ale skvělý zákrok vytasil Hromada, jenž Vsetín zachránil od čtvrté inkasované branky.

Vsetín zachránilo v závěru břevno

Nový Jičín však vedení 3:1 neudržel ani do konce druhé třetiny. Také Vsetínští totiž dostali k dispozici přesilovou hru 5 na 3. Minutu a půl dlouhou přesilovku dvou mužů v poli pak Jenáčkovi svěřenci využili v závěru, kdy se puk dostal až k Hrazdirovi, který ve 38. minutě snížil na 2:3. Tým kapitána Vašuta pak šel znovu do tří, a když už byl ve čtyřech, inkasoval z hole Vaňka vyrovnávací trefu na 3:3. Čas ukazoval 39:14, a Vsetínští tak vedení soupeře smázli během pouhé minuty a osmnácti vteřin. Hokejisté Nového Jičína však měli přesto velikánskou možnost vzít si ještě ve druhé části vedení zpět, když Ižacký postupoval sám na Hromadu, ten však vytasil další parádní zákrok.

Nervy drásající podívaná pak pokračovala i ve třetím dějství, a to stejným způsobem, jaký nabídl závěr druhé dvacetiminutovky. Novojičínští inkasovali dvouminutový trest a Valaši nemilosrdně trestali. Vaněk se dostal až před Šrámka a kotouč nakonec dopravil za brankovou čáru Ambruz, jenž tak dokonal vsetínský obrat.

Když měl na hokejce vyrovnání po individuální akci Mráz, proti byl znovu domácí fantom Hromada, jenž tentokráte zasahoval vleže. Po vysoké holi Tesaříka dostal Nový Jičín přesilovku 5 na 3, která trvala 37 vteřin. Stará známá bolest z přesilovek se však znovu opakovala a Vsetín byl zase o něco blíže postupu do semifinále. Novojičínští pak přečkali domácí přesilovku a v 56. minutě byl blízko, blizoučko vyrovnání Kabeláč, ale fantastický zákrok domácího muže v masce byl proti. Ihned poté zažádal Vsetín o oddechový čas a na začátku 57. minuty zvýšil, po dorážce kapitána Vaňka, na 5:3. Za půl minuty však využil domácí chyby v rozehrávce Mikšan, a domácí vedli znovu jen o branku. V 59. minutě si Lapač oddychl, když Horák trefil pouze břevno, ale čtyři vteřiny před koncem trefil opuštěnou klec Zúbek, a bylo hotovo.

„Byli jsme Vsetínu důstojným soupeřem. Kluci dřeli na krev a je velká škoda ztraceného vedení 3:1 v závěru druhé třetiny. Vsetín už bral postup jako hotovou věc, ale nechybělo moc, a hrálo se v pátek u nás. Necelé dvě minuty před koncem jsme trefili břevno a k vyrovnání na 5:5 bylo blízko. Velká škoda oslabení, protože jsme dostali tři góly z přesilovek," litoval po závěrečné siréně jeden z trenérů Nového Jičína, Radomír Grimm.

Spolu s kolegou Alešem Flašarem hráčům za sezonu poděkovali.

„Před kluky jsme smekli a poděkovali jsme jim za sezonu, protože těch patnáct kluků, co to odedřelo, se jen tak nevidí. Nakonec přišla i pochvala od vsetínských fanoušků a trenérů, protože ti dneska nečekali, že tady předvedeme takový výkon. Jsou rádi, že už nemusí jet k nám. Soupeři jsme pogratulovali a snad to vyjde příští rok. Jak říkal jeden z domácích trenérů, Viktor Hlobil, asi by k nám přijeli po…, no, s velkých strachem," usmál se závěrem Grimm.

VHK Vsetín - HK Nový Jičín 6:4 (1:1, 2:2, 3:1)

Branky: 13. Ondráček (Zúbek, Podešva), 38. Hrazdira (Haloda, Vrba), 40. Kolařík (Vaněk, Tesařík), 43. Ambruz (Kolařík), 57. Vaněk (Hryciow), 60. Zúbek (Nedbálek) - 16. Lehečka (R. Gebauer), 30. Horák (Mikšan), 34. Novotný (P. Flašar), 57. Mikšan (Hruška). Rozhodčí: Dědek - Klein, Linhart. Vyloučení: 8:7, navíc Nedbálek (VSE) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 2018.

HK Nový Jičín: Šrámek - Hruška, Horák, Vašut, P. Flašar, Vnenk, Žák, Cabák - Mikšan, Hanák, Uhlár - R. Gebauer, Novotný, Lehečka - Mráz, Ižacký, Kabeláč. Trenéři: A. Flašar a Grimm.

KONEČNÝ STAV SÉRIE 3:0 (6:1, 3:1, 6:4)