Na led zimního stadionu, který je nezapomenutelně spojený s vůní extraligové mistrovské slivovice, zavítali ve 23. kole II. hokejové ligy, sk. Východ, hokejisté Nového Jičína. Poté, co ve středu vyloupili domovinu posledních valašskomeziříčských Bobrů (5:2), zakončili novojičínští hokejisté valašský trip o dvacet kilometrů dále po proudu Bečvy, na vsetínském Lapači.

Třetí vzájemné měření sil v letošním ročníku, jež zároveň započalo druhou polovinu základní části, začal lépe novojičínský soubor trenéra Flašara. V 8. minutě překonal Hromadu, který momentálně hájí také barvy extraligového Zlína, Ižacký, jehož přesná rána poslala partu kapitána Vašuta do vedení 1:0. Uběhlo přesně 17 minut a na novojičínské straně bylo ještě veseleji. U vsetínského publika neoblíbený bek Žák, který se těsně před zahájením letošního ročníku vrátil do svého mateřského klubu, nabil Kabeláčovi, jehož pokus mířící nad rameno Hromady znamenal vedení Nového Jičína 2:0.

Čtyři minuty po návratu z kabin měl plné ruce práce novojičínský Šrámek, jenž skvěle zasáhl po teči Slováčka. Poté běžela 28. minuta a vsetínský hokejový chrám Na Lapači zaburácel poprvé, když Nedbálkův švih skončil až v šibenici Šrámkovy klece. O čtyři minuty později pak Novojičínské zachránila dobře postavená branková konstrukce, kdy Kolařík pálil pouze do tyče. Ve 35. minutě už se ale stejný hráč nemýlil, po závaru v brankovišti se zorientoval nejlépe, a Vsetín rázem smazal dvoubrankový náskok. Za nerozhodného stavu se však do šaten neodcházelo. Na konci 38. minuty dal o sobě vědět v poslední době gólový Lehečka, jenž dokázal výtečně využít přečíslení tři na jednoho, zblízka dorazil kotouč za Hromadu, a Nový Jičín znovu vedl, tentokráte 3:2.

Extraligový Hromada se činil

Na začátku třetí části hry dohrával domácí tým trenérů Hlobila a Jenáčka početní výhodu, kterou nevyužil. To však Valachy nemrzelo dlouho, když se hned ve 42. minutě prosadil opět Kolařík, jenž podruhé srovnal stav zápasu. Flašarovcům pak bylo ještě hůře, když museli přečkat minutu a půl dlouhé oslabení 3 na 5. To však bělomodří přežili a záhy udeřili počtvrté. Hromadu, který den předtím hájil barvy extraligového Zlína při výhře 3:2 proti Hradci Králové, počtvrté překonal Mráz. Ve 49. minutě pak měl na holi pátý gól Hanák, ale Hromada tentokráte ukázal své umění.

Čím více se blížila třetí siréna, tím více to na ledě jiskřilo. V 56. minutě byl poslán za katr novojičínský bek Prokop a domácí dostali možnost početní výhody. Tu však Novojičínští přečkali bez úhony a do konce třetí třetiny scházely 2 minuty a 30 vteřin. Po domácím oddechovém čase se 40 vteřin před koncem trefil do opuštěné klece zadák Prokop, jenž svým prvním zásahem v sezoně pečetil tři cenné body proti šestinásobnému vítězi extraligy. „Peťa už si dělal srandu, že aby dal gól, tak musí soupeř odvolat gólmana. Za body jsem moc rád, protože marodka byla opravdu velká. Fit nebyl ani Mráz, ale kousnul se a nastoupil," cenil si tříbodového zisku trenér Nového Jičína Aleš Flašar.

Novojičínský kouč Aleš Flašar o výhře Na Lapači:„Přijeli jsme v torzu a podali jsme heroický výkon. Hráli jsme jen na osm útočníků, když se točila jen dvě levá křídla, a v brance nás držel skvělý Šráma. Neměli jsme co ztratit, hráli jsme trpělivě, chytře a hlavně obětavě. Ubránili jsme strašně moc oslabení. Rozhodčího nakonec za odměnu stejně polili pivem, takže asi těch přesilovek měli málo.
Zlomovým momentem bylo, že když domácí na začátku třetí třetiny srovnali na 3:3, tak nám se za pět minut nato podařilo znovu odskočit. Dalším důležitým okamžikem bylo, když jsme po třetí domácí brance ubránili dlouhou domácí dvojnásobnou přesilovku. Předváděli jsme nádherné akce, ale domácí měli skvělého Hromadu, který chytal opravdu výborně a pochytal několik našich dalších šancí.
Jsem moc rád a klukům děkuju. Vsetín hrál výborně, ale my jsme hráli více s rozumem. Kluci poslechli všechno, co jsme jim řekli. Lapačem byla samozřejmě zase cítit vůně slivovice a bylo by hodně nespravedlivé, kdybychom si odtamtud neodvezli body."

VHK Vsetín - HK Nový Jičín 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)

Branky: 28. Nedbálek (Hurtík, Daněk), 35. Kolařík (Slováček, Nedbálek), 42. Kolařík (Slováček) – 8. Ižacký (Lehečka, Mráz), 17. Kabeláč (Žák), 38. Lehečka (Ižacký, Mráz), 47. Mráz (Mikšan), 60. Prokop.
Vyloučení: 4:9, navíc Kolařík (VSE) 10 min OT. Bez využití. Rozhodčí: Koliba – Štěpán, Hanzlík. Diváci: 1170.

HK Nový Jičín: Šrámek – Prokop, Hruška, Vašut, Zahradníček, Žák, Vnenk – Mikšan, Hanák, Novotný – Ižacký, Mráz, Uhlár – Lehečka, Kabeláč. Trenéři: Aleš Flašar a Radomír Grimm.

Ve středu se druholigoví hokejisté Nového Jičína představí v předposledním domácím utkání letošního roku, když budou od 18 hodin hostit brněnskou Techniku.