Stejně jako jejich okresní rival z Kopřivnice, který podlehl v nejkratším čase hlavnímu favoritovi ze Vsetína, mají pro letošní sezonu dohráno. Druholigoví hokejisté Nového Jičína statečně vzdorovali favorizované Porubě, které však po boji podlehli 1:4 na zápasy.

Tým kapitána Vašuta nevstoupil do sezony vůbec dobře a dokonce se jednu dobu pohyboval na samém dně tabulky. V polovině října pak Davida Musiala nahradila novojičínská ikona v podobě Petra Macháčka, jenž tak doplnil Robina Bacula, který pak ale u mužstva skončil v lednu.

„Úkolem bylo dostat mančaft, jak herně, tak tabulkově výš, což si myslím, že se podařilo. Nejlepší období jsme měli v listopadu a v prosinci, kdy jsme vyhrávali hlavně doma. Mančaft byl tou dobou pohromadě a byli v něm ještě Dresler nebo Vláďa Luka, který u nás měsíc hostoval. Po Vánocích ale přišel výpadek. Špatně jsme to nakopli hned v prvním utkání po novém roce, kdy jsme vysoko prohráli v Kopřivnici. Sedmé místo nakonec asi odpovídalo průběhu sezony," zhodnotil dlouhodobou část kouč HK Nový Jičín Petr Macháček, jehož svěřenci se celý ročník potýkali s venkovní mizérií.

Mimo svůj stadion totiž získali pouhých osm bodů a společně s beznadějně poslední Technikou Brno neměl nikdo horší bilanci. Sedmá příčka nakonec Novojičínským přisoudila do čtvrtfinále play-off Porubu, která se před sezonou stala farmou extraligových Vítkovic.

„Odehráli jsme s ní kvalitní utkání v základní části, takže jsme si trošku věřili, což se v prvním utkání jenom potvrdilo. Po úvodním vítězství jsme ji trošku dostali pod tlak a Poruba možná nečekala, že s náma bude mít takové problémy. Nezkušeností v koncovkách zápasů jsme však už v sérii nepřidali další vítězství," litoval Macháček.

GÓL V ČASE 59:59 ČI MÁLKOVA EXPLOZE

Novojičínští rozehráli lépe úvodní tři utkání série, ve kterých nad Ostravany vedli po první třetině pokaždé 1:0. Kromě prvního zápasu, ve kterém mohli slavit vítězství v play-off po dlouhých šesti letech, už to však k další výhře nedotáhli.

„Hodně důležitý byl třetí zápas, kdy jsme dostali rozhodující gól za zvuku sirény. To hodně bolelo, protože už jsme se připravovali na prodloužení a troufám si říct, že to na nás mělo vliv v dalším zápase, kdy jsme doma prohráli 0:3 a Poruba nám vůbec nedala čuchnout. Bylo to ale jediné utkání série, které bylo v režii Poruby," vracel se ke čtvrtfinálové partii novojičínský trenér, jehož tým byl v neděli na nejlepší cestě k prodloužení série, ale vedení 5:3 zkraje třetí třetiny, které řídil čtyřgólový Málek, neudržel a po porážce 5:6 dal vyřazovacím bojům sbohem.

„Během celé série jsme nebyli schopni déle udržet vedení a to rozhodlo. Místo jednouché hry jsme Porubě nabídli gól na 4:5, po kterém si začala věřit na obrat," připomněl Macháček závěrečný kolaps, který stál Novojičínské prodloužení série.

KABINOU SE PROHNALA VIRÓZA

Ostravané, kteří se opírali především o brankáře Čecha a kapitána Zachara, tak po úvodním nezdaru zvládli čtyři duely v řadě.

„Poruba byla favoritem a tím, že jsme první utkání zvládli, tak byla trošku nervóznější a mě jenom mrzí, že jsme ještě jeden nebo dva zápasy neurvali pro sebe, protože si myslím, že série mohla klidně pokračovat až do sedmého zápasu. Zasloužili jsme si dovézt série zpátky do Nového Jičína," smutnil kouč novojičínského HK, jenž od 7. minuty třetího zápasu nemohl počítat s brankářem Jiřím Slovákem.

„Teď už to můžu říct, protože během série se kabinou prohnala viróza a nemohli jsme nastupovat v plném složení. Kluci byli v podstatě dva dny na rohlících a síly chyběly. Někteří kluci pak nemohli dojet z Frýdku-Místku, který ještě pokračoval, ale v tom bych nic nehledal, protože takhle to bylo nastaveno celou sezonu. Rvali jsme se až do poslední chvíle, ale Poruba to díky svému širšímu kádru zvládla a postup si zasloužila," sportovně uznal Macháček, jenž ale celkově favorizuje Vsetín.

„Myslím si, že nenechají nikoho na pochybách. Od prvního kola směřují za jasným cílem a navíc mančaft během sezony velmi kvalitně doplnili. Hráči tam mají extraligové zkušenosti, a když chcete postoupit, tak takové hráče musíte v kádru mít," uzavřel osmatřicetiletý Macháček, jenž by měl novojičínské střídačce velet také v následujícím ročníku.

2. LIGA, SK. VÝCHOD – program semifinále play-off:

Vsetín (1.) – Hodonín (4.), Poruba (2.) – Šumperk (3.).
Termíny (hraje se na 3 vítězná utkání a pořadí zápasů se střídá stejně jako ve čtvrtfinále): Neděle 12. března, úterý 14. března, čtvrtek 16. března, případně sobota 18. března, pondělí 20. března.