Bílí v něm porazili Červené 8:3. „Užíval jsem si to, byl to takový můj para hokejový svátek, nádherné,“ usmíval se Zdeněk Krupička v dresu vítězů. „Američané se k nám chovali jako kdybychom k nim patřili a ne, že mají v týmu někoho navíc. Byla to pecka od první chvíle až do konce, akorát mě mrzí, že jsem nedal nájezd,“ svěřil se dvaačtyřicetiletý český útočník, pro něhož IPH Cup bude posledním v reprezentaci.

Jiří Šindler, šéf para hokejistů a člen výkonného výboru Českého hokeje.
Nejsem typický bafuňář, těší se šéf českého para hokeje na turnaj v Ostravě

Ojedinělá spolupráce obou zemí navazuje na dlouhodobou myšlenku Českého para hokeje v rozvoji tohoto sportu nejen u nás. Češi a několikanásobní mistři světa z USA před startem IPH Cupu absolvovali v Ostravě historicky první společný kemp pod vedením amerických trenérů.

„Není to nic extra, co je dělá tak dobrými, ale soustředí se na detaily jednotlivých úkolů. Ukázali nám nějaká cvičení, jejich tréninky jsou hodně založené na hře, takže probíhalo soutěžení mezi jednotlivými hráči. Zkušenosti, které jsme nabrali, teď musíme zúročit v turnaji,“ vysvětlil trenér Jakub Novotný.

„Obdivujeme, jak Češi hrají velice chytře, dávali nám celkem do těla, což i nás motivuje,“ prozradil Dan Brennan, manažer Američanů. „Bylo super si sednout a pozorovat, jak kluci mezi sebou komunikují, v přátelském duchu si předávají zkušenosti a společně se posunují dále. I to může mít za následek změnu ve hře,“ pochvaloval si spolupráci také manažer světových šampionů.

Mistrovství světa v para hokeji 2019, Korea - Česká republika (zápas o 3. místo), 4. května 2019 v Ostravě. Na snímku tým Česka.
Čeští parahokejisté se těší, v Ostravě budou trénovat s americkými mistry světa

Mezinárodní turnaj v Porubě začne duelem USA a IPH týmu, který tvoří nejlepší hráči Slovenska, Německa a Norska, v sobotu v 16 hodin. Česká reprezentace se tentýž den utká od 19 hodin s para hokejisty Kanady. „Doufáme, že IPH Cup se stane pravidelným turnajem v Ostravě a třeba z něho jednou vyroste Světový pohár,“ přiblížil velké přání Jiří Šindler, šéf para hokejistů a člen výkonného výboru Českého hokeje. Vrcholem budou zápasy o medaile v pátek 30. září.