Patrik Bartošák se nedávno předvedl na světovém šampionátu hráčů do 20 let v ruské Ufě a svými výkony výrazně přispěl ke konečnému 5. místu.

Za mořem už si brankář, který má na působení v Kopřivnici jen ty nejlepší vzpomínky, oblíbil rybaření. „Na ryby chodím rád, zvláště pak na zamrzlá jezera. Sezení pod stanem, vrtání děr do ledu a čekání na rybky je vždy super zážitek," vypráví Patrik Bartošák, synovec třineckého útočníka Radka Bonka.

Jak zpětně hodnotíte juniorské MS v ruské Ufě?

Mistrovství hodnotím docela úspěšně. Naším cílem bylo čtvrtfinále, kde jsme bohužel narazili na pozdější mistry světa z USA. Ve skupině jsme prohráli pouze se Švédy. To znamená, že jsme prohráli s mistry a vicemistry, jinak jsme porazili všechny, kteří nám přišli do cesty.

Co jste si řekli po nepovedeném úvodním zápase proti Švédsku? Následně jste pak vyhráli tři důležité duely v řadě…

Samozřejmě jsme si sedli a s klukama si řekli, že musíme zlepšit všechny články naší hry. Chtěli jsme ale uspět, takže jsme všichni věděli, že dál už musíme jen vyhrávat.

Ve čtvrtfinále jste padli s pozdějšími mistry světa z USA. Kde byly hlavní příčiny vysoké porážky? Jedním z důvodů bylo jistě i velké množství vyloučení…

Samozřejmě vyloučení a nedostatek disciplíny byl jeden z důvodů, ale myslím, že hlavně rozhodla mentální příprava na zápas. My jsme do zápasu nešli s tím, že chceme diktovat tempo, ale s tím, že počkáme, s čím přijdou Američani. A takový hokej se proti kvalitním týmům hrát nedá.

Jak celkově hodnotíte ruské mistrovství po organizační stránce a co třeba divácký zájem? Jak se vám celkově líbilo v Rusku?

Konkrétně divácký zájem při zápasech základní skupiny byl otřesný. Jestli přišlo patnáct set lidí, byli jsme nadšení. A k organizaci Rusko je specifická země sama o sobě. Ale člověk tam jede hrát hokej, a na zbytek se snaží moc nesoustředit.

Po MS jste se vracel ihned do zámoří? Po kolika dnech od posledního zápasu v Rusku jste nastoupil k dalšímu zápasu ve WHL?

Do Kanady jsem letěl den po příletu do Česka. Poslední zápas v Rusku jsem odchytal v pátek a k zápasu v Kanadě jsem nastoupil v úterý. Byl to docela šok, protože jsem neměl žádný čas na to, zvyknout si zpátky na úzké kluziště a jiné rozměry, ale poslouchám, co řekne trenér.

Jak se vašemu týmu v současnosti v zámoří daří? Jaké máte vyhlídky pro zbytek sezony?

Týmu se docela daří. Jsme na čtvrté příčce v konferenci a do play-off postupuje osm týmů. Ke konci základní části jsou to boje, takže se musíme připravit na každý zápas, s tím, že náš cíl je play-off. To už je úplně rozdílná a nová část sezony, ale na to se teď nesoustředíme. Až se tam dostaneme, budeme to řešit.

Už jste si zvykl na život v Severní Americe? Máte nějakou zajímavou příhodu, událost nebo zážitek?

Určitě už jsem si zvyknul. Je to sice těžké bez rodiny a blízkých, ale na druhou stranu život v Kanadě je super. Se spoluhráči trávíme spoustu volného času na baseballu a charitativních a společenských akcích, takže o zábavu máme postaráno. Rád chodím taky na ryby, zvláště pak na zamrzlá jezera. Sice dokáže teplota klesnout až k minus pětatřiceti během dne, ale sezení pod stanem, vrtání děr do ledu a čekání na rybky je však vždy super zážitek.

Jak to máte s bydlením, a co angličtina?

Bydlíme všichni u rodin, které finančně podporuje organizace Rebels. S angličtinou jsem měl problémy prvních pár týdnů minulé sezony. Teď už však nemám problémy vůbec s ničím a plynulá angličtina není problém.

Máte v klubu nějaké české spoluhráče?

Během sezony se mi tady vystřídali Jan Bittner z Litvínova, který byl bohužel poslán domů, pak mi tady vyměnili Filipa Vaška ze Slovenska, ani ten se však nezdržel dlouho a byl poslán zase dál. Momentálně tady mám Dominika Volka, který zde byl vyměněn před Vánocemi.

Jaká je návštěvnost na vašich domácích zápasech?

Jak kdy. Na domácích zápasech se to pohybuje většinou kolem šesti tisíc lidí.

Pojďme na začátek vaší kariéry. Jak vzpomínáte na své začátky na kopřivnickém zimním stadionu?

Na Kopřivnici vzpomínám jen v tom nejlepším. Rád vzpomínám na chvíle, kdy jsme po vydařeném zápase šli na pizzu, nebo jen tak s klukama seděli a sledovali krasobruslařky (úsměv).

Pod kolika trenéry už jste ve své hokejové kariéře působil a jakým způsobem ovlivnili váš hokejový růst?

Od začátku mě v Kopřivnici trénoval děda Jaroslav Bonk, který mě odjakživa vedl k vypilování základů chytání. Ve Vítkovicích tuto práci převzal pan Petr Bolek, se kterým jsem se zlepšil technicky a možná už jsem taky začal v bráně vypadat jako brankář.

V kolika letech jste odešel do Vítkovic a na jaké úspěchy v ostravském dresu jste nejvíce hrdý?

Do Vítkovic jsem odešel ve čtrnácti, to znamená do deváté třídy. Největším úspěchem bylo asi druhé místo ve starším dorostu rok před odchodem do Kanady. V tom roce se nám v juniorech nepodařilo přejít přes Karlovy Vary v prvním kole play off, tak jsem šel vypomoci dorostu. Nakonec z toho byla stříbrná medaile.

Sledujete v rámci možností, jak se daří klubům, kterými jste prošel v České republice?

Sleduju Vítkovice. Ve volných chvílích si přečtu, co je nového a jak jsou na tom v tabulce. Na kopřivnickém hokeji toho bohužel není už co ke sledování, ale samozřejmě mu i nadále fandím.

DALIBOR TOBOLA