Vrací se na místo činu. Tam, kde byl vychován pro „velký" hokej. Nedávno sedmatřicetiletý již bývalý forvard Robin Bacul povede, vedle Davida Musiala, druholigové hokejisty Nového Jičína vstříc nové sezoně 2016/2017.

Psal se rok 1997, když prošel draftem NHL, ve kterém si ho v 7. kole vybrali Senátoři z Ottawy. Jedničkou byla tehdy nynější hvězda San Jose Sharks, Joe Thornton.

Slavnou soutěž si však odchovanec Nového Jičína nikdy nezahrál. Po působení v juniorské lize se vrátil zpět do Česka, kde v nejvyšší soutěži odehrál něco málo přes dvě stovky utkání.

ROBIN BACULDatum narození: 6. srpna 1979
Kluby v kariéře: Nový Jičín, Slavia Praha, Chicoutimi Sagueneens (QMJHL), Mělník, Beroun, Chomutov, Havířov, Karlovy Vary, České Budějovice, Vsetín, Tychy, Sosnowiec, Valašské Meziříčí.

Nyní je před někdejším hráčem pražské Slavie či Karlových Varů s přezdívkou „Bacil" nová výzva, na kterou se, jak sám říká, těší. Svým svěřencům má ze své bohaté kariéry, v níž si udělal dobré jméno také v Polsku, rozhodně co nabídnout.

„Když nepočítám pozici hrajícího asistenta ve Valašském Meziříčí, tak je to moje první štace. Chtěl bych klukům předat nějaké zkušenosti, které jsem v kariéře posbíral, a pomoct k dobrému výsledku," vyjádřil se člen nové trenérské dvojice HK Nový Jičín, jehož mladší bratr Lukáš působí v nižší francouzské soutěži.

Z hokejové scény jste na nějaký čas zmizel. Co vás přimělo k návratu?

Milan Urban (manažer HK Nový Jičín) mě oslovil, jestli bych nechtěl trénovat Nový Jičín. Na ten popud jsem řekl, že ano, ale chtěl jsem vědět, s kým to budu dělat. Sešli jsme se s novým trenérem Davidem Musialem a řekli jsme si, jestli máme stejné názory k herním situacím a podobným věcem. Vyšlo nám z toho, že ano a že chceme produkovat stejný styl. Budeme rozhodovat o všem společně, takže jsem do toho šel. Za takových podmínek ano. Chci tuhle roli zkusit. Navíc máme malého kluka a chtěl bych, aby viděl hokej zblízka, a buď ho hokej chytne, nebo ne.

Jaká je prozatím vaše spolupráce s Davidem Musialem, který přišel v létě z Opavy?

Já si myslím, že všechno klape, jak má. Jak už jsem říkal, máme na věci stejné názory. Jdeme do toho společně a společně jsme odpovědni i za výsledky. Já to tak beru a doufám, že v sezoně uděláme co nejlepší výsledek.

Jak jsou rozděleny vaše role?

Trošku jsme si to samozřejmě rozdělili, ale jinak to děláme společně. Při zápasech má David na starosti útočníky a já obránce. O přestávkách si k tomu samozřejmě řekneme dohromady co a jak.

Jedná se tedy o vaše první trenérské angažmá?

Když jsem ještě hrával, tak jsem ve Valašském Meziříčí dělal hrajícího asistenta. Potom jsem se tomu nějak extra nevěnoval. Nepůsobil jsem ani u mládeže. Když to tedy tak řeknu, tak až nyní jsem začal pořádně trénovat. Chtěl bych klukům předat nějaké zkušenosti, které jsem v kariéře posbíral.

Zatím vás tedy nová role naplňuje?

Kdyby mě to nechytlo, tak bych se na to už vykašlal (usměje se). Ale určitě mě to chytlo. Je to časově náročné, ale dal jsem se na to a chtěl bych s Novým Jičínem udělat nějaký pěkný výsledek. Uvidíme, jak to dopadne. Ale jsem pro to odhodlaný udělat všechno, abychom byli někde na dobrém místě. Nebudu říkat na jakém, ale na pěkném (usměje se).

Jak zatím vypadá aktuální stav novojičínského kádru?

Kostra týmu už nějaká určitě je, ale pořád to ladíme. Pořád ještě přijdou nějací noví hráči. Nevíme přesně, kdy budeme mít pohromadě konečný kádr. Stále ještě jednáme s několika kluby a hráči a pořád se to rýsuje a dolaďuje. Samozřejmě bychom chtěli mít jasno co nejdříve. Zatím to pořád točíme a hledáme vhodné složení.

Naposledy jste prohráli ve Valašském Meziříčí 4:5 a dnes přivítáte v derby od 18 hodin Kopřivnici. Co vám zápas ukázal?

Určitě to, co chceme eliminovat. Obrana v obranném pásmu nám trošku skřípe. Na tom musíme zapracovat. S útokem jsme docela spokojeni. Dáváme branky a kluci dělají, co chceme. Jsou tam samozřejmě nějací noví hráči a pořád se to mění. Samozřejmě dojde taky na pilování přesilovek a oslabení.

Vraťme se ještě k vaší kariéře, která začala v Novém Jičíně. Na které momenty nejvíce vzpomínáte?

Určitě na první štaci, do které jsem z Nového Jičína odešel. To byla Slavia Praha, kde jsme vyhráli myslím třikrát za sebou dorostenecký a juniorský titul. Pak nezapomenu na působení u áčka. V sedmnácti jsem tehdy začínal hrát extraligu a v týmu byli hráči jako Růžička, Doležal nebo Látal. Taky vzpomínám na mistrovství Evropy do osmnácti let ve Znojmě. A potom samozřejmě na draft. To byly ty úvodní milníky. Pak ještě rád vzpomínám na extraligu v Karlových Varech nebo v Havířově, kde tehdy ještě trénoval Franta Výborný. Tam se mi taky moc líbilo a sezona se mi tam povedla.

A co šest let strávených v Polsku?

Tam jsme taky měli úspěchy, to je pravda. Několikrát jsme vyhráli polský pohár, hráli jsme pořád o titul, který jsme sice získali jen jednou, ale bylo tam několik druhých míst. Tam jsem byl taky hodně spokojený. Navíc tam mám doteď dobré vztahy, co se týče hokeje i lidí, a pořád jsem tam s klukama a s vedením v kontaktu.

Jaké máte vzpomínky na polské fanoušky?

Fanoušci tam jsou dobří. Když si někoho oblíbí, tak jsou super, ale když ne, tak už je to tam horší (usměje se). Ale já jsem měl to štěstí, že jsem tam byl spíše oblíbenější, takže to bylo v klidu. Byl tam se mnou ještě Tomáš Jakeš, který se mnou hrál extraligu i na Vsetíně. Ale taky už skončil.

Litujete ve své kariéře nějakého rozhodnutí? Udělal byste zpětně něco jinak?

Každý někdy udělá blbé rozhodnutí. Ale když se na to podívám, tak nelituju ničeho. Vždycky jsem si stál za tím, jak jsem rozhodl. Jsou asi věci, které by člověk mohl udělat jinak, ale doopravdy ničeho nelituju. Teď jsem se rozhodl trénovat, takže věřím, že taky litovat nebudu.