Kolikrát týdně trénujete?

Když jsem byl kluk jako vy, tak jsem trénoval třikrát, čtyřikrát týdně. Teď během sezóny se trénuje prakticky každý den. V létě někdy i dvakrát denně.

Chtěl jste někdy skončit s hokejem?

Určitě ne. I když byly těžké chvíle, kdy se třeba nedařilo, a věděl jsem, že to není nejlepší. Ale končit s hokejem? To určitě ne. Hokej mě baví, mám s ním spojeno hodně zážitků. Jednou tato otázka určitě nastane, ale bude to spíše kvůli výkonnostnímu hledisku. V tom už člověk k sobě musí být upřímný.

Jaký jste měl pocit, když o vás projevil zájem Phoenix?

Byla to má první výměna, oni měli zájem, takže jsem na to reagoval pozitivně. Docela jsem si už výměnu přál. V Columbusu jsem byl dlouho. Myslím si, že to vyšlo, Phoenix mi sednul a snad to tak bude i do budoucna. Jsou tam i vyšší ambice.

S jakým číslem hrajete?

Teď hraji se šestnáctkou, což bylo mé číslo v juniorské reprezentaci, jinak jsem hrával v Columbusu se sedmadevadesátkou. V juniorce jsem hrával se sedmičkou. K šestnáctce jsem se vrátil, protože se mi s ní dařilo A vyhrál juniorské mistrovství světa.

Máte nějakého protihráče, který ti je nejvíce nepříjemný nebo nejméně oblíbený?

Je tam takový hráč. Jmenuje se Brown, teď vyhrál Stanley Cup. Hraje dost zákeřným stylem. Nelíbí se to nikomu. Jinak je to dobrý hráč, ale jeho zákroky jsou někdy zbabělé. Takže asi toho.

Kdo je podle vás momentálně nejlepší hráč v NHL?

Když je zdravý a nemá nějaké problémy, pak je to podle mne Crosby. Je to perfektní všestranný hráč.

K jakým hráčům máte největší respekt?

Z jakéhokoliv hráče, který umí, hraje fér a nad nikoho se nepovyšuje. Takové hráče respektuji nejen v hokeji, ale i ve fotbale a jiných sportech.

Jaký hráč je váš vzor?

Když jsem byl malý, tak to byl Mario Lemieux a v poslední době to byl Nicklas Lidström, který po minulé sezóně skončil. Po celou jeho kariéru patřil mezi elitu a byl to opravdový profesionál. A on je právě jedním z těch skvělých hráčů, který nikdy nedával najevo, že je lepší než ostatní, přestože by si to mohl dovolit. Byl to prvotřídní hráč.

Kolikrát týdně chodíte do posilovny?

Když jsem byl mladší, tak to bylo častěji, teď už méně. Podle tréninkového plánu. Vybírám si cviky, které mi sedí.

Co děláte ve volném čase?

Volného času moc není. Co nejvíce času se snažím trávit s manželkou a malým synem, který se nám VLONI narodil. Oba rádi cestujeme, takže když to jde, vyrážíme na výlety, většinou do hor, občas k moři. Rád se podívám na nějaký dobrý zápas ve fotbale, tenisu nebo basketu a mým koníčkem je práce na zahradě.

Díváte se na Simpsonovi?

Kdysi jsem se na ně díval docela rád, ale už ne. Ale když jsem byl zhruba ve vašem věku, tak to byl můj oblíbený seriál.

Kolik nejvíce gólů jste dal v jednom zápase?

V NHL jsem dal nejvíce několikrát dva góly, v mládežnických to bývaly i tři a více. V NHL jsem už měl několikrát šanci na hattrick, ale ještě se mi to nepodařilo. Ono to z té zadní lajny není tak jednoduché.

Máte doma nějaké zvíře?

PSA

Kde máte stále bydliště? V Americe nebo tady?

Dá se říci, že napůl. Po skončení kariéry bych chtěl zůstat doma.

Měl jste někdy zlomený nos?

Dostal jsem do něj pěstí, hned po tom jsem si ho nechal srovnat, aby mi nezůstal křivý. Pukem jsem do nosu naštěstí nedostal. Ten mě ale trefuje všude jinde.

Máte všechny svoje zuby?

Mám. Já vlastně od juniorů, kde to bylo povinné, nosím celou kariéru chránič na zuby. Tak jsem si na to zvykl, že si nedokáži představit, že bych hrál bez něj. A musím říci, že už mi to několikrát zuby zachránilo.

Pral jste se někdy na ledě?

Já se často neperu, ale občas se to stane. Člověk si nesmí nechat líbit vše, takže k tomu párkrát došlo.

Modlíte se před zápasem?

Myslím si, že to dělá více fotbalistů než hokejistů i když určitě jsou i hokejisté, kteří se před zápasem modlí. Můj případ to ale není.

Je nějaký vysněný tým, ve kterém byste si chtěl zahrát?

Vysněný tým přímo nemám. Měl jsem vysněnou NHL, a to se mi splnilo. Mezi samotnými týmy už tak velké rozdíly nejsou. Ve Phoenixu se mi líbí, ale líbilo se mi i v Columbusu. Možná by mě ještě lákalo zahrát si v Detroitu, jehož historie je veliká a jeho hráči byli a jsou skvělí. Je úžasné se na ně dívat i proti nim hrát.

Co budete dělat, pokud bude v NHL výluka?

Jsem domluvený v Třinci, že pokud bude výluka, nastoupil bych tam. Trénuji tam každé léto před sezónou, vždycky mi ta vyhověli a byli vůči mně vstřícní, takže mě nenapadlo nic jiného než jednat s nimi a pomoci jim.

Zlomil jste někdy hokejku?

Často. Třeba když vystřelíš, nebo když ti po ní někdo sekne. Je lehká ale křehká. Ale s těma, co hraji teď, jsem spokojený. Lámou se méně než ostatní.

A kolik taková hokejka stojí?

Záleží na tom, jaká je to značka. Tato stojí kolem sto padesáti dolarů.

Jakou zemi máte kromě České republiky nejraději?

Je hodně pěkných zemí a já jsem měl štěstí, že jsem jich hodně procestoval. Hodně se mi líbí v Americe i Kanadě, Švýcarsko je pěkné, Rakousko taky. No a hlavně ta naše, všude krásné lesy a kopečky.

Kolikrát jste prohrál?

Hodněkrát, ale myslím si, že těch výher bylo více.

Jak jste začínal a jak jste se stal slavným?

Chtělo to hodně píle a tréninků. Musíš jít za svým cílem, hodně tomu obětovat a chce to taky trochu štěstí. To k tomu patří. Já jsem měl štěstí na trenéry, týmy, ve kterých jsem hrál, a vyhýbala se mi zranění. I když, nevím, jestli jsem slavný. Mám ale dobrý pocit, že hraji nejlepší ligu na světě.

Se kterými českými hokejisty hrajete v týmu?

Ve Phoenixu jsou to Radim Vrbata, Martin Hanzal a Michal Rozsíval, teď tam vytrejdovali Zbyňka Michálka. V Columbusu nás bylo taky hodně. Byl tam David Výborný, Jiří Novotný, Jaroslav Balaštík, Franta Kučera, Robert Kron, Radim Bičánek, Jarda Špaček. Vystřídalo se tam hodně Čechů. Ale je jich V NHL čím dál tím méně. Ta líheň u nás už není taková, jak byla. Teď to převzali Rusové, Švédi a hlavně Kanaďané. Připadá mi, že u nás ta práce s mládeží teď není taková, jaká by měla být.

Jaká je atmosféra zápasů NHL?

Fanoušci to tam hodně prožívají, obzvláště v play off, v hledišti je devatenáct tisíc lidí, všichni oblečení v bílém, mávají tam ručníky a povzbuzují – až vám z toho naskakuje husí kůže. Je to nezapomenutelný zážitek být v takových chvílích ledě. To se nedá popsat. To si člověk musí prožít.

Máte nějaké své motto?

Žádné konkrétní nemám. Vážím si toho, co mám, hlavně zdraví a dalších důležitých věcí, a vždy se snažím zůstat nohami na zemi. Ale jedno přísloví mám rád: „Jaké si to uděláš, takové to máš".