V hotelu, který sloužil jako ubytovna, dělal František T. správce. Protivníka považoval za soka, který o něm údajně šířil nepravdivé informace a usiloval o jeho správcovský post. František T. muže velmi brutálně napadl a způsobil mu vážná zranění. Senior později v nemocnici zemřel. Případem z června předloňského roku se nejprve zabýval Krajský soud v Ostravě. Ten Františku T. vyměřil mnohaletý žalář. Obžalovaný se odvolal k Vrchní soudu v Olomouci, který nyní vynesl definitivní verdikt.

Chtěl si vše vyříkat

František T. byl uznán vinným z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozilo mu osm až šestnáct let vězení. Na svou obhajobu uvedl, že se mu nelíbily pomluvy, které o něm známý šířil. Vše si chtěl vyříkat z očí do očí.

Bohužel tak učinil v době, kdy měl v sobě alkohol a medikamenty. Ty si vzal původně na uklidnění, v kombinaci s pivem však působily zcela opačně. Výsledkem byl surový útok, vážná zranění a posléze smrt.

Šestnáct dioptrií

František T. působil na ubytovně jako správce, jeho kamarád dělal údržbáře. Údajně si brousil zuby na jeho místo. „Dělat správce nebylo jednoduché. Zvládnout ty opilce a podobně. Já bych mu to klidně nechal, proč za mnou nepřišel?“ uvedl František T. Osudného dne se dozvěděl, že ho známý pomlouvá. Prý na jeho adresu pronesl: „Proč má dělat správce ubytovny černý, slepý kok..?“ To Františka T. urazilo a ponížilo. „Špatně vidím, mám silné brýle, na jedno oko mám šestnáct dioptrií, na druhé čtrnáct. Proč tohle říkal? A ještě mě urážel,“ dodal.

Přiznal se

Setkání se známým nedopadlo dobře. „Zeptal jsem se ho, proč mě uráží. Neřekl ani slovo. A pak, místo toho, aby se mi omluvil, zvedl ruku a zařval. Bral jsem to jako útok. Pak jsem ho bohužel zbil. Chtěl jsem mu dát jen lekci,“ vypověděl František T. Výsledkem byly zlomeniny několika žeber, propíchnutá plíce a další zranění. František T. se napadenému omluvil a nabídl mu, že objedná taxi k převozu do nemocnice. Než k tomu ale mohlo dojít, muž na ubytovně zkolaboval.

Pád z kola?

Přivolaným záchranářům František T. řekl, že známý spadl z kola. „Měl jsem strach, zafungoval pud sebezáchovy. Obával jsem se, že se na to přijde a skončím špatně,“ snažil se vysvětlit soudu.

Muž následující den v nemocnici zemřel. Svou roli sehrály i jeho dřívější zdravotní potíže. „Příčinou smrti bylo akutní oběhové selhání z důvodu chronické bronchitidy s rozedmou plic a arterioskleróza se známkami chronického selhávání srdce. Na smrti poškozeného se ale také spolupodílely zlomeniny žeber s trhlinou levé plíce,“ uvedl státní zástupce.

Devět let žaláře

Krajský soud v Ostravě vloni Františku T. vyměřil devět let vězení. Obžalovaný s výší trestu nesouhlasil a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci, který se v těchto dnech případem zabýval. „Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné,“ řekl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik a dodal: „Soud prvního stupně dostatečně zohlednil všechny okolnosti případu, to znamená jak polehčující okolnosti, tedy doznání a lítost, tak přitěžující okolnosti.

Za přitěžující okolnosti mluvčí označil rozmysl a sklony k páchání násilné trestné činnosti. „Útok byl veden velmi brutálně. Věděl o věku a zdravotním stavu poškozeného,“ uzavřel Cik. Rozhodnutí vrchního soudu o devítiletém trestu je pravomocné a není proti němu odvolání.