Původně se měl koncert uskutečnit ve Velkém sále zámku v Kuníně. „Kvůli enormnímu zájmu veřejnosti, kdy se hned přihlásilo přes sto zájemců, jsme koncert přesunuli do prostor kostela,“ uvedl kastelán Kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. Na koncertu se představí mladý mezinárodní orchestr Nova Silesia, složený z absolventů a studentů oddělení staré hudby Královské konzervatoře v holandském Haagu.

Na koncertě zazní, kromě barokních smyčcových nástrojů, také různé typy barokních hobojů, silná basová sekce sestává z cembala, violoncella, fagotu, kontrabasu, fagotu, theorby a kytary. „Mezi jinými školami podobného zaměření zaujímá Haag přední místo. Pouze počet studentů specializujících se na starou hudbu zde přesahuje dvě stovky, což je srovnatelné s počtem studentů tamějšího jazzového oddělení i studentů normálních nástrojů. Učitelé i studenti se pravidelně sjíždějí doslova z celého světa a není asi jiné místo na světě, kde by byla větší konkurence v oboru staré hudby,“ vysvětlil Zezulčík.

V Holandsku obecně má historicky poučená interpretace dlouhou tradici a tak není divu, že tam již téměř nikoho nenapadne hrát Bacha či Beethovena jinak než na původních nástrojích. Kostelem v Kuníně tak zazní díla velkých jmen jako je Bach, Händel, Vivaldi, Fux či český extravagantní génius Zelenka. S orchestrem vystoupí rovněž Lauren Armishaw, zpěvačka původem z Nového Zélandu, která je vyhledávaným talentem na světové scéně staré hudby. A také nadějný umělec Jan Čižmář, který nyní studuje v loutnové třídě Nigela Northa na renomované Haagské konzervatoři. Koncert začíná v 18 hodin.

Po zakončení koncertu se zámek v Kuníně zahalí do mystéria tajemnosti. Bude totiž od 20.30 hodin patřit svobodným zednářům, rozekruciánům a tajným iluminátům. Pod názvem Moudrost, síla, krása bude v Půdní galerii zámku slavnostně otevřena výstava, kterou pro zámek připravilo oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze. „Pod vlivem zednářských lóží a svazu tajných iluminátů také založila proslulou zámeckou školu nejslavnější osobnost zámku, hraběnka Marie Walburga. Výstava je pojímána jako hold této slavné moravské ženě a putování po osudech svobodného zednářství osmnáctého století,“ prozradil kastelán zámku.