Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alternativní scéna pomalu ale jistě umírá

Novojičínsko - Po devatenácti letech na sklonku loňského roku oznámil konec jeden z vůbec nejstarších a široko daleko nejznámějších klubů, kopřivnická Nora. Tím se pro novojičínské fanoušky alternativní kultury uzavřely další už z tak mála otevřených dveří.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Pro milovníky zajímavých koncertů, domácí hudební a umělecké scény zůstává už jen pár klubů ve Studénce, Odrách nebo Novém Jičíně. Pomyslné žezlo toho nejstaršího a nejznámějšího po Noře přebrala novojičínská Stará Pošta.

Klub Nora po devatenácti letech skončil

Před koncem loňského roku přišla pro mnoho kopřivničanů smutná zpráva. Klub Nora, centrum alternativní kultury ve městě, ohlásil svůj konec. Klub, který patřil k nejstarším v České republice, fungoval v Kopřivnici od roku 1991. Podle informací zveřejněných, na v tuto chvíli již téměř prázdných internetových stránkách, se Nora orientovala na alternativní kulturu. Od tohoto zaměření se pak odvíjela také dramaturgie klubu. „Hlavní skladbu programu proto tvoří koncerty (rock, jazz, alternativ, dance), divadelní představení, různě zaměřené hudební parties, výstavy obrazů, fotografií,“ sdělují stránky s tím, že program bývá doplněn o poslechové večery, videoprojekce a besedy na žhavá témata.

S tím vším je ale od začátku letošního roku konec. Místo, kde se zejména o víkendu scházely desítky mladých lidí dnes zeje prázdnotou. Důvod uzavření velmi oblíbeného a na Novojičínsku ojedinělého klubu vysvětlil jeho majitel Vítězslav Váňa. „Klub jsme museli uzavřít z důvodu neschopnosti platit nájem, který nám provozovatel Kulturního domu Kopřivnice stanovil,“ sdělil Váňa. Jedním dechem však upozornil, že i když Nora své brány uzavřela, činnost lidí pohybujících se kolem ní v žádném případě nekončí. „V příštím roce se chystáme nějakým způsobem pokračovat v akcích. Ty nebudeme pořádat na jednom centrálním místě jako doposud, ale po různých místech, hospodách a podobně,“ uvedl Váňa.

Příznivci alternativní kultury si však na první akci budou muset počkat. Pořadatelé si totiž naplánovali menší pauzu. „Řekli jsme si, že si tak dva tři měsíce dáme oraz, ve smyslu směrem k veřejnosti. To tedy neznamená, že bychom nic nedělali, právě naopak, budeme se snažit najít a doladit ony prostory pro pořádání akcí. Také potřebujeme dořešit co za akce vlastně budeme chtít dělat. Nebude to tedy viditelné,“ řekl majitel Nory a dodal: „První akce by proto mohly být od konce března, dubna.“

Přestože akcí bude nejspíš větší množství, ti kteří se těšili například na obnovení kopřivnického festivalu Šlahouny, budou zklamáni. „Šlahouny pořádat určitě nebudeme, já osobně se do ničeho takového velkého pouštět nebudu. Zaměříme spíš na menší akce a budu se snažit najít nějaký prostor v přijatelných podmínkách,“ upozornil Váňa. Lidé, kteří se na akcích doposud podíleli by měli podle slov bývalého majitele Nory zůstat plus minus stejní: „Za devatenáct let existence se v Noře vystřídala velká spousta lidí, ale jakoby ti, kteří tam byli činní za poslední dva tři roky, tak s těmi jsme v kontaktu. Většina z nich by s námi měla dál spolupracovat. Akorát to budeme dělat na mnohem víc amatérské bázi.“ (jah)

Nora zůstane prázdná

Prostor, ve kterém se klub Nora nacházel zůstane podle všech informací zatím prázdný. Cestovní kancelář Agentura Fox, která má Kulturní dům Kopřivnice (KDK) v pronájmu, a pod kterou bývalý klub nacházející se v kulturáku tedy patří, zatím nenašla způsob, jak klub podobného ražení otevřít. „V tuto chvíli nejsme schopni provozování podobného zařízení zajistit. Naše smlouva s městem je jen do června 2012. Vzhledem k tomu, že po klubu zůstaly jen opravdu prázdné prostory a město není ochotno poskytnout peníze, klub otevírat nebudeme. Sice bychom do toho rádi šli a investovali, ale ne s jednoročním výhledem,“ informoval ředitel KDK Jaromír Naleraj. „Už v letošním roce ale proběhne soutěž na provozovatele kulturáku na další období, a když se nám podaří uspět, tak bychom určitě chtěli hudební alternativní klub znovu otevřít,“ dodal Naleraj vzápětí.

O tom, že by kopřivnická veřejnost obnovení Nory nebo vznik nového, v podobném duchu se nesoucího klubu uvítala svědčí vzkazy na stránkách nory. Místní fóru totiž v posledních dnech zaplavily hlavně vzkazy, kde lidé všem, kteří se na provozu kopřivnického klubu podíleli děkují. „Díky za půl života stráveného s Nora clubem-za skvělé akce, příležitost udělat ,co bych bez vaší podpory těžko sám mohl. Splnilo se mi spoustu hudebních snů a zažil jsem moc nejlepších večerů . Díky Noře jsme potkal kopu nových zajímavých lidí a kamarádů. Bude mi to sakra chybět!!Díky!,“ zní například jeden z posledních vzkazů.

Dva hudební kluby nabízíejí pestrost i kvalitu

Klubovou scénu v Novém Jičíně zachraňují především dva podniky. Stará pošta na Masarykově náměstí pod taktovkou městského kulturního střediska a nedaleký Bar Bazar v suterénních prostorách bývalé věznice na parkovišti u městské tržnice.

Žánrově pestré koncerty probíhají v historické budově Staré pošty v Klubu galerka již řadu let. Stačí se jen podívat na nejbližší akce v lednu. V pátek 28. ledna vystoupí v rámci populárního Jazz klubu formace JAZZ KLUB & TOMÁŠ HOBZEK QUARTET a již o den později přitvrdí ESAZLESA vyznávají styl emohardcore. Nevelké prostory v mezipatře, o kapacitě přibližně šedesáti lidí, hostí jak začínající hudebníky tak ostřílené umělce a kapely. Zájemci mohou sledovat připravované akce Městského kulturního střediska Nový Jičín sledovat na internetových stránkách www.mksnj.cz.

Také hudební klub Bar Bazar je otevřený nejrůznějším hudebním stylům a i zde si mohou své vystoupení domluvit začínají a místní kapely i DJ´s. „Zaměřujeme se i na zahraniční kapely a na ně se chceme více i v letošním roce zaměřit,“ odhalila plány provozní Kateřina Štverková s tím, že akce probíhají v Bazaru každý týden. Tým z hudebního klubu loni zavítal i na půdu festivalu. V srpnu u vodní nádrže Čerťák nedaleko Nového Jičína zorganizoval jednodenní úspěšný festival Pacholek. A k dalšímu ročníku řekla Kateřina Štverková následující: „Plánujeme a uvidíme. Ale spíš to vypadá, že další ročník bude.“ Kapacita hudebního klubu Bar Bazar je přibližně pro sto padesát lidí. Se známých kapel zde například v loňském roce zavítali legendární The Plastic People of The Universe nebo jak sebe sami nazývají „populárně zábavný orchestr“ valašskomeziříčská formace Elektrick mann.

Informace nejen o programu jsou na webu www.bazarbar.cz a aktuálním dění mohou fanoušci sledovat na facebookovských stránkách klubu. (edm)

Klub Village Sound má pořád co nabídnout

V únoru to bude už sedm let od chvíle, kdy poprvé přivítal návštěvníky oderský hudební klub Village sound.

U zrodu hudebního klubu, který je v Dělnickém domě v Odrách stáli Roman Olšina a muzikant Patrik Žila. Jejich cílem bylo vytvořit místo, kam by is lidé mohli přijít poslechnout kvalitní a žánrově pestrou muziku.

Za sedm let se v Odrách představila řada známých našich i zahraničních známých i méně známých muizikantů. Stačí vzpomenout napříkald Vladimíra Mišíka, Lenku Dusilovou, Phila Schoenfelta kapely Tabu, Benedikta, Gate Crasher nebo dvojici Pavel Fajt a Ondra Smeykal. „Koncepce klubu je taková, aby dostali protsor jak místní muzikanti a kapely, případně skupiny a hudebníci z blízkého okolí, potom zveme kapúely z širšího regionu a jednou, dvakrát za rok se objeví někdo hodně známý,“ vysvětlil filozofii klubu Roman Olšina a dodal, že protor dostávají také mladí hudebníci ze základních uměleckých škol.

„Zhruba před dvěmi lety jsme ještě založili Fotoklub Odry, jehož prezentace se rovněž odehrávají ve Village sound klubu. O činnosti fotoklubu informují stránky www.fotoklubodry.cz.,“ poznamenal Olšina.

Fotoklub tak jen podtrhuje pestrost nabízeného. Návštěvníci, kterých chodí v průměru kolem šedesáti, již měli možnost slyšet téměř všechny současné hudební žánry. Program je zhruba dvakrát do měsíce, v době letních prázdnin, a také kvůli festivalům, je přestávka. I tak si ale návštěvníci během roku přijdou na své.

Již teď je jisté, že během letošních jarních měsíců se v klubu Village sound představí například opavští Bardo Thödol, anglický kytarista az pěvak Jamie Marshall nebo slovenská kapela Kofe-in. (ipa)

Kluby ve Frenštátě skončily

Ve Frenštátě pod Radhoštěm dnes v podstatě žádný hudební klub není. Veškeré snahy tam nakonec vždy skončily.

Nadějně to kdysi vypadalo s G-klubem, ktreý vznikl v prostorách bývalých kasáren. Provozovali je frenštátští muzikanti, kteří věděli, jakou hudbu si návštěvník žádá. Klub ale postupně ztrácel na popularitě a posleze se z něj stal v podstatě jen jakýsi bar.

Dalším nadějným počinem se jevil vznik Kitchen klub, jenž se nacházel na místě bývalé kuchyně restarace Lubina v Kulturním domě Frenštát pod Radhoštěm. Klub se orientoval hlavně na akltrnativní scénu a měl své příznivce. Využívali jej rovmněž organizátoři větzších akcí, například festival alternativní kultury Kořínkly i pozdější festival zaměřený spíše na rockovou hudbu, Fren music.

Asi nejvíce byl klub využitý v době konání týdenního festivalu Kitchen underground week. Ten ale po dobrém rozjezdu skončil po několika ročnících. „Ten klub ještě nějakým způsobem, spíše sporadicky, funguje, ale musím přiznat, že Frenštát někjaký čistě huidební klub nemá,“ konstatoval vedoucí Marian Žárský, Městkého kulturního centra ve Frenštátě pod Radhoštěm. (ipa)

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PATRIK FULNEK přispěl k výhře nad pražskou Duklou, ve které působil jednu sezonu, sedmi góly.

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Ďáblové nenechali rozjet Tatru a ovládli i druhé derby

Druhé derby v sezoně mezi druholigovými hokejisty Kopřivnice a Nového Jičína, které shlédlo devět stovek diváků, nabídlo drama až do závěrečné sirény, tři větší tresty, ale na konci pak znovu novojičínskou radost. Hostující Ďáblové totiž stopli Tatru i podruhé v sezoně a díky pátému vítězství v řadě si drží výtečné 3. místo.

Výstava ve Frenštátě připomíná svatební dny

/FOTOGALERIE/ Svatební den je jistě možno považovat za jeden z nejhezčích v životě. Tento slavnostní okamžik připomíná výstava v Klubu důchodců ve Frenštátě pod Radhoštěm.  

Třetí výhru Nového Jičína zajistila parádní trefa Opatřila

/FOTOGALERIE/ Divizní fotbalisté Nového Jičína udolali ve středeční dohrávce Nové Sady 1:0 a díky parádní Opatřilově ráně mohli slavit třetí vítězství v aktuálním ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení