Jistá továrna kdesi v Pikardii se jako leckteré jiné potýká s dopadem finanční krize. Dříve loajální dělnice začínají připomínat vosí hnízdo. Jednoho dne je svolá ředitel továrny. Prý má pro ně překvapení. Nové pláště s vyšitými jmény nad kapsičkou jsou dárkem, který všechny uklidní a vrátí dělnicím naději, že o práci jen tak nepřijdou. Druhého dne je před branami továrny čeká totální deziluze. Stroje, kanceláře i šéfové se přes noc vypařili. Tady začíná děj francouzské černé komedie režiséra Gustave de Kerverna s názvem Louise – Michel, kterou tuto sobotu uvede i novojičínský Biograf Artefakt.

Oklamané dělnice se sejdou v nedaleké kavárně, kde jim představitelka odborů oznámí, že jejich odstupné po téměř čtyřicetileté dřině činí pouhých 2000 euro. Ženy zachovají chladnou hlavu a rozhodnou, že peníze dají dohromady, aby je použily na financování rekvalifikačního programu. Ostatní nápady, jak s penězi naložit, nemají žádnou odezvu, dokud nepromluví jinak mlčenlivá Louise. Její návrh je uskutečnitelný a finančně dostupný: „dejme ty peníze nájemnému vrahovi, aby šéfa našel a zabil!“. Souhlas je jednomyslný.

Louise se dá dohromady s nájemným vrahem Michelem a společně se vydají po stopách, které je zavedou daleko od rodného kraje, jenž doposud nikdy neopustili. Z prostého Amiens přijíždějí do Bruselu - ekonomické „tvrze“ evropského trhu, kde dezorientovaní změtí jazyků a velkoměstským ruchem nakonec nacházejí skvostné sídlo toho, koho celou dobu hledali. „Bláznivá fraška v tom nejlepším slova smyslu s lehce anarchistickou náladou střídá jeden dějový zvrat za druhým, směřuje k vytoužené vendetě. Vězeňský epilog, v němž se narodí dítě způsobem, který protiřečí všem lékařským i společenským konvencím, je oslavou svobodného vyprávění, jaký si může dovolit jedině opravdu černá komedie,“ prozrazuje v oficiálním listu k filmu distributor.

Novojičínský Biograf Artefakt promítne černou road movie komedii Louise – Michele v sobotu 28. listopadu v osm hodin večer. (mer)