Film je založen na skutečném příběhu Howarda Markse, držitele diplomu z Oxfordu, který se stal hlavním dovozcem marihuany v šedesátých letech ve Velké Británii a podařilo se mu uniknout na čas vězení tím, že předstíral, že je agent MI6. Stal se také bojovníkem za legalizaci marihuany, díky čemuž se objevil i na kandidátce do parlamentu. V průběhu 80. let měl Howard Marks na 43 přezdívek, 89 telefonních linek a 25 společností obchodujících po celém světě. Bary, nahrávací studia, banky v zahraničí: to vše byly pračky špinavých peněz sloužící klíčové činnosti: distribuci drog.

Marks začal obchodovat již během studia filozofie na Oxfordské univerzitě a brzy přesouval ohromná množství hašiše do Evropy a Ameriky - v aparatuře rockové kapely, která jela na turné. Akademický život začal ztrácet na kouzle. Na vrcholu své kariéry pašoval zásilky až 30 tun z Pákistánu a Thajska do Ameriky a Kanady a měl kontakty s takovými organizacemi jako CIA, MI6, IRA a mafie.

Po mnoha letech a celosvětovém zátahu protidrogové organizace byl zatčen a odsouzen na 25 let vězení ve federálním nápravném zařízení United States Federal Penitentiary, v Terre Haute, Indianě. V dubnu 1995 byl propuštěn na podmínku poté, co si odseděl sedm let svého trestu.

Snímek Mr. Nice uvede novojičínský Biograf Artefakt v neděli 29. května od 20 hodin. (mer)