Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece Precious Jones žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka, ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát.

Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou. Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování.

Film Precious Lee Danielse, podle novely Push, autorky Sapphire je rozechvívající, upřímný a nadějeplný film o lidské kapacitě rozvíjet se a vyhrát. Za pasivní schránkou hrdinky se skrývá zvídavá, mladá žena, ve které dřímá vědomí, že pro ni někde existují další možnosti. Téměř vše z filmu bylo natáčelo v New York City koncem roku 2007. Výjimkou byl pouze byt Precious a její taneční fantazie, obojí se filmovalo ve studiu. Alternativní škola byla vybudována v prázdném podlaží v Městské budově v Brooklynu, poblíž City Hall.

Producent Lee Daniels četl román Push poprvé, když vyšla v roce 1996: „Musel jsem se nadechnout, tolik mne to zasáhlo. Znal jsem tolik lidí, kteří byli jen kousek od postav v knize - byli pro mne extrémně ztotožnitelní.“ Daniels se také ztotožnil s dobou 80. let, do kterých je příběh zasazen. „Rozuměl jsem žargonu, politice i kulturnímu prostředí, o kterém psala, protože to byla doba, ve které jsem žil. A samozřejmě jsem reagoval jako každý, kdo tu knihu četl, na tu nekompromisní upřímnost jejího vyprávění.“

Snímek Precious uvede novojičínský artový Biograf Artefakt v sobotu 25. září od 20 hodin. (mer)