Poté, co sám sebe vytáhnul z depresí pomoci Antikrista, se Lars von Trier vrací, aby podráždil svět novým snímkem Melancholia, který pojednává o tak provokativním tématu, jako je konec světa. Paradoxně se však zdá, že režisér natočil film, který dráždí hlavně jeho samotného. Jak říká Perovi Juulovi Carlsenovi, sám si není tak úplně jistý, jestli se mu ten film vůbec líbí. Je možné, že Melancholia je jeho první mainstreamový počin. Tuto sobotu jej uvede novojičínský Biograf Artefakt.

Začíná to honosnou svatbou, končí zánikem světa. Nový film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera vypráví uhrančivý příběh dvou sester, z nichž ta mladší se zrovna vdává a stává čerstvou matkou. Svatební veselí se odehrává na starobylém venkovském sídle a všeobecnou sváteční náladu zakalí náhlá hrozba v podobě rudé planety, která vystoupila zpoza slunce a s níž hrozí Zemi bezprostřední srážka. "Líbí se mi, když dochází k silným kontrastům. Proto kladu všechny ty nesmyslné detaily na stejnou úroveň jako konec světa. Ve chvíli, kdy se nám Země už už drolí mezi prsty, můžeme se vrhat do hrdinských zápolení nebo vyvolávat malicherné rodinné šarvátky, a je to úplně jedno,“ řekl o svém snímku sám režisér von Trier.

Režisér Trier je pověstný precizně gradovanou atmosférou s neočekávanými zápletkami i zvraty, které ústí do ještě neočekávanějšího konce. Pověstný je i náročným vedením herců - zejména pak hereček, z nichž se právě v Melancholii v hlavních rolích představí plavovlasá kráska Kirsten Dunst, známá například z velkofilmu Spider-Man či historického snímku Marie Antoinetta, a démonická Charlotte Gainsbourg, která omráčila diváky i kritiky svým suverénním herectvím v Trierově předchozím a značně šokujícím mysteriu Antikrist.

Snímek Melancholia uvede novojičínský Biograf Artefakt v sobotu 24. září od 20 hodin večer.(mer)