Snímek režiséra Anton Corbijn Kontrol, který uvede tuto sobotu novojičínský Biograf Artefakt, vypráví příběh posledních sedmi let života Iana Curtise, zpěváka legendárních britských Joy Division, kteří na konci sedmdesátých let spolu s ostatními kapelami z Manchesteru definovali nový směr populární hudby.

Černobílá kamera sleduje Curtise od jeho prvních experimentů s drogami, založení Joy Division a seznámení se s manželkou Debbie, aby se posléze stala němým svědkem jeho nejniternějších vnitřních bojů, epileptických záchvatů, rozpadu manželství a v závěru i Curtisovy sebevraždy v květnu 1980. Před očima diváků se Curtis postupně proměňuje z energického básníka v unaveného zpěváka populární skupiny, který si čím dál víc uvědomuje, že v životě se dostal přesně tam, kam se dostat nikdy nechtěl.

Film je natočen podle vzpomínkové knihy Curtisovy manželky. Její hlavní a nejdůležitější náplní je intimní pohled do zmučené duše trpícího zpěváka. Pomalu odkrývá vrstvy jeho hlubokých depresí, pocitu viny a ohroženého zdraví, které dohromady zapříčinily to, že si ve věku pouhých 23 let sám vzal život.
Snímek je i celovečerním režijním debutem Antona Corbijna, známého fotografa a režiséra videoklipů například pro U2 a Depeche Mode. Podle něj se jedná především o ryze osobní film. „Anton vždycky tvrdil, že podstatou toho příběhu je mladistvá láska a rodinný život,“ prozradil v oficiálním rozhovoru herec hlavní postavy Sam Riley. „Anton chtěl, aby kapela a její rostoucí sláva stála až v pozadí celého příběhu.“

Film Control uvede Biograf Artefakt v Novém Jičíně v sobotu 17. května od 20 hodin. (mer)