Dne 7. srpna 1974 byl spáchán umělecký zločin století. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. "Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně," říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými "dvojčaty", v té době nejvyššími budovami světa.

Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Právě o tomto snažení vypráví snímek Muž na laně, který měl v České republice premiéru toto září. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi "dvojčaty" chyběla.

Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana.

Muž na laně obsahuje nevyhnutelně další rozměr: jedná se o portrét New Yorku a Ameriky dávno minulé doby. Události kolem aféry Watergate vyvrcholily přesně v týdnu, kdy Philippe tancoval mezi věžemi Světového obchodního centra a prezident Nixon odstoupil den po Philippově dobrodružství.

Novojičínský Biograf Artefakt uvede film Muž na laně v sobotu 7. listopadu od 20 hodin. (mer)