Nezasvěcení mnohdy pohlíží na svět sprejerů a graffity poměrně zjednodušeným způsobem, v němž nechybí odsuzovaní z vandalství či darebáctví. Ve skutečnosti jde ale o velice zajímavé umělecké odvětví se svými mistry, které plně vychází z jiných výtvarných moderních a postmoderních stylů, která často nejsou daleko od popartu. Jednu z možností, jak do světa sprejerů proniknout aspoň částečně, je nový film režiséra Floriana Gaaga s názvem Wholetrain. Tuto sobotu jej promítne novojičínský artový Biograf Artefakt.

Stručně k ději filmu. Nejlepší kamarádi David, Tino a Elyas, kteří vystupují jako skupina graffiti-writeru KSB, touží po slávě a úctě mezi sprejery. Bez ustání a za každou cenu sami sobě dokazují, že oni jsou ti nejlepší. Když se ve městě objeví nová skupina, která připraví KSBo jejich writerskou čest, vypukne mezi skupinami vášnivá sprejerská válka. Aby KSB tuhle bitvu o styl a uznání vyhrála, rozhodnou se hrdinové pro nejnebezpečnější akci svého života: společně s nováčkem Achimem chtějí přes noc nasprejovat celý vlak, odtud ostatně samotný název filmu. Riskantní rozhodnutí vyvolá řadu událostí, které navždy změní životy mladíků. Pro svoji lásku ke graffiti se však nevystavují jen policii, rodinným konfliktům a problémům ve škole, v sázce jsou i jejich vlastní životy.

Snímek, který se musel natáčet v Polsku kvůli obavám jiných zemí o navádění ke kreslení na vlakové soupravy, přinesl i velké nároky na herce samotné. „Filmu prospělo to, že měl Mike Adler, jeden z hlavních představitelů, zkušenosti se sprejerstvím. Ostatní herci dostali před natáčením malé sprejerské školení,“ prozradil po premiéře režisér Florian Gaag a doplnil, že natáčení se účastnili i nejlepší světoví sprejeři.

Novojičínský artový Biograf Artefakt uvede snímek Wholetrain v sobotu 12. ledna od 20 hodin.