Píše se rok 1990 a kdesi na australském pobřeží přistane indonéská rybářská loď s pasažéry z Kambodže a Iráku, kteří se pokoušejí ilegálně dostat do země. Oklamáni falešnými sliby ocitají se uprchlíci na kraji pouště s třísetkilometrovou vzdáleností k nejbližšímu městu. Skupina se rozpadá a náhoda svádí dohromady podmračeného iráckého inženýra Youssifa, mírného, avšak rozhodného Kambodžana Aruna, hledajícího svého australského otce, a javánského rybáře Ramelana, jehož prokletím je přitahovat katastrofy nejrůznějšího druhu. Společně se vydávají za štěstím v podobě civilizace.

Snímek se objevil i na filmovém festivalu v Karlových Varech a jeho Umělecká ředitelka Eva Zaoralová o něm řekla: „Film má krásnou atmosféru, odehrává se v australské poušti a má v sobě humorné prvky. Je originální i pokud jde o vymýšlení situací i obsazení. Zdál se nám pozoruhodný, a tak jsme ho nakonec vzali do soutěže jako jediného australského zástupce.“ Režisér Rowland zpracoval ve svém debutu politické téma s lakonickým humorem, vycházejícím z absurdity situace, aniž by však ztrácel ze zřetele její humanistický rozměr. Cestu podivné trojice za štěstím v podobě civilizace snímá vynalézavá kamera, která ideálním způsobem využívá fotogeničnosti australských širých plání.

Režisér Michael James Rowland pracoval jako umělecký ředitel Festivalu umění v Adelaide (1987 až 1994). V roce 1997 dokončil studia na The Australian Film and Television School v Sydney. Absolvoval krátkometrážním snímkem Flying Over Mother, který dosáhl festivalového věhlasu po celém světě.

Rowland je autorem tří knih, které zároveň ilustroval. Podle nejznámější z nich, The Existentialist Cowboy’s Last Stand, sám natočil krátký snímek, který získal Stříbrného Huga na festivalu v Chicagu. Snímek Šťastné míle je jeho celovečerní hraný debut. Novojičínský Biograf Artefakt uvede tento snímek v sobotu 19. ledna od 20 hodin.