Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové patří už nyní do zlatého fondu české divadelní tvorby. Počet jejích repríz to jednoznačně dokládá. Na Novojičínsku jsme Hrdého Budžese v posledních letech viděli už několikrát a stále táhne. Jak je to možné? „To nikdo vysvětlit nedokáže. To je takový dárek z nebes – pro nás pro všechny. Asi jsme museli být někdy moc hodní, protože jinak si ten úspěch nelze vysvětlit,“ řekla nedávno v rozhovoru pro Deník představitelka hlavní trole Bára Hrzánová. Toto pondělí právě ji i slavnou hru uvidíme také v oderském Dělnickém domě.

Jen stručně k podstatě příběhu. Hlavní hrdinka a žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, trpící nadváhou a tradičními komplexy, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje.

Dramatizaci úspěšné knihy si vzalo na starost Příbramské divadlo. A našlo si pro to, jak se ukázalo, geniální představitelku hlavní hrdinky. Bára Hrzánová byla za tuto roli oceněna Cenou Thálie 2003, televizní záznam divadelní inscenace se stal opravdovým diváckým hitem, stejně jako samotné představení i kniha Ireny Douskové. Ta se dočkala nového vydání a úspěchy sklízí i na německém knižním trhu.

Oderský Dělnický dům uvede hru Hrdý Budžet s Barborou Hrzánovou v hlavní roli v pondělí 19. dubna v 19 hodin. (mer)