Nejlepší a nejznámější opereta Emmericha Kálmána a jedna z nejlepších světových operet vůbec se vrací na jeviště novojičínského Beskydského divadla. Nové nastudování v podání souboru Slezského divadla Opava si opět dává za cíl přilákat na operetu široké spektrum diváků.
Za úspěch vděčí nesmrtelná Čardášová princezna nejenom úchvatné hudbě, ale i vtipnému libretu dvojice Stein-Jenbach. Krátce připomeňme děj. Mladý vídeňský kníže Edwin se zamiluje do hvězdy budapešťského kabaretu Orfeum Sylvy Varescu. Sylva ale odjíždí na turné do Spojených Států a Edwin je povolán zpátky ke svému pluku.

Aby Edwin Sylvě v odjezdu zabránil, udělá okamžité rozhodnutí: nabídne Sylvě manželství a své rozhodnutí stvrdí ještě tentýž večer před notářem přímo v Orfeu. Současně ale přichází od jeho rodičů formální oznámení Edwinových zásnub se sestřenicí Anastázií. Sylva se o zasnoubení dozví a rozhodne se, že Edwina vytrestá.

Klasický operetní čtyřúhelník proslulé libretistické dvojice Stein-Jenbach je plný kálmánovsky nápadité „roztančené“ hudby. „Čardášová princezna je příběh postavený na lásce kabaretní zpěvačky z Budapešti a mladého knížete z Vídně, tedy na střetu dvou světů, který Kálmán hudebně vystavěl na maďarském čardáši a vídeňském valčíku. Taneční melodie protkávají celou operetu a jsou symbolem nejen dvou národností, ale také symbolem podřízenosti a nadřazenosti národů a jednotlivých společenských vrstev,“ lákají v oficiální pozvánce herci opavského divadla.

Jestli chcete vědět jak to dopadne, když se kníže z nejvyšších aristokratických kruhů zamiluje do hvězdy šantánu a chce se s ní oženit proti vůli rodiny, nezbývá Vám nic jiného, než se přijít na tuto slavnou operetu podívat.

Novojičínské Beskydské divadlo ji uvede na svých prknech už v úterý 30. září od 18 hodin. (mer)