Jumping Drums založil v roce 2000 profesionální bubeník a muzikoterapeut Ivo Batoušek. Základní tým tvoří zpravidla čtyři až šest bubeníků a bubenic. V instrumentáři, který tato unikátní kapela používá na svých koncertech je až šedesát bubnů a perkusí z celého světa. Repertoár tvoří symbióza rytmů a zvuků všech kontinentů. Velkým zdrojem inspirace souboru jsou japonští bubeníci kodo, brazilské sambové soubory a originální rytmy afrických domorodých kmenů. Koncert je pak tvořen pestrou mozaikou stylů a hudebních forem. World music, rock, klasická hudba, hudba taneční.

V Novém Jičíně představí Jumping drums nový program „V nové koncertní show Five Elements hraje osm bubeníků a bubenic na devadesát bubnů a percusí,“ slibují v pozvánce organizátoři. Produkce Jumping Drums se ale zaměřuje velice často i na vystoupení pro dětské domovy a Batoušek sám vede řadu jejich dětí k bubnování. Proč? „Zjistil jsem, že děcka to hrozně bere. Nejenom bubnování samotné, ale i povídání o rytmu a historii bubnů, technice a podobně. Mám dar zkrotit dvě stě puberťáků na výchovném koncertě, postavit před ně dvacetibubnovou soupravu a udělat na to takovou nehoráznost, že je to zaujme. Moje práce s dětmi tedy probíhá oficiálně v rámci prevence drogové závislosti, sociálně-patologických jevů a podobných věcí,“ přiznal v rozhovoru magazín Folk & Country vedoucí souboru Batoušek, který před pátečním večerním koncertem vystoupí i pro novojičínské školy.

Novojičínští už měli příležitost tyto bubeníky před čtyřmi lety slyšet také veřejně na novojičínském náměstí. Svými rytmickými skladbami, kterými pomocí několika jednoduchých melodií dávali dohromady neskutečně divokou a fascinující vířivou show, přikovali k zemi celý dav, který se rozešel až po několika bouřlivě vyvolaných přídavcích.

Bubenická kapela Jumping Drums Ivo Batouška vystoupí v novojičínském Beskydském divadle v pátek 23. října v 19 hodin. (mer)