Román Karla Poláčka Muži v offsidu patří do zlatého fondu české literatury se sportovní tematikou. Kromě televizního zpracování jej teď nabízí například také herci Městského divadla mladá Boleslav, kteří s ním přijedou do Nového Jičína.

Režie se ujal Ondřej Havelka a rozšířil tak své pole působnosti z opery na činohru se zpěvy. Příběh Karla Poláčka vypráví po svém, ale nevypouští z něj ani ducha původního filmového zpracování. „Fotbalisticko-podnikatelské problémy, jimiž prostupuje slušný duch první republiky i jemný židovský humor, má v realizace patřičný retropůvab, zvlášť když jsou fanouškovsko-rodinné lapálie přibarveny dobovými šlágry s muzikanty na jevišti,“ napsal v Divadelních novinách k představení například Jan Kerbr.

Havelka zvolil důsledný klíč, na jeviště totiž přivedl jedenáctku účinkujících. Svou režijní strategii rozpracoval na základě dramatizace Martina Vačkáře, která sleduje především milostný příběh Emana Habáska, skalního fanouška Viktorie Žižkov, e Emilky Šefelínové, dívky fotbalem zcela nepolíbené. Nescházejí ani další poláčkovské postavy a postavičky – například pan Načeradec, slávista do morku kosti, nebo žižkovský krejčí Habásko, Emanův otec. Inscenátoři do hry zapojili také odkazy na fotbalisty domácího klubu. Pana Načeradce hraje Ota Jirák a houslista Martin Zbrožek ztvárnil s groteskní nadsázkou jeho manželku Hedviku.

Komedii Muži v offsidu přinese novojičínské Beskydské divadlo ve středu 18. března od 19 hodin. (mer)