Dvě dekády od pádu železné opony stále nesmazaly rozdíly mezi zeměmi bývalých bloků. Koprodukční drama s prvky magie, tragikomedie i thrilleru vypráví o tom, že pokud život nestojí za nic, geografickým přesunem se zničehonic nezlepší. Hlavní hrdinka Mona s maďarsko-rumunskou krví vypráví nebývale příjemnému úředníkovi na sociálce svůj příběh. Chce totiž získat zpět do péče svou malou dcerku, kterou nechala u tety, když se vydala na Západ hledat štěstí.

Zkušenosti, které Mona získává během své nedobrovolné prostituce v liverpoolském bordelu pojmenovaném Pascalova knihovna, zrovna příjemné nejsou. Mizanscéna dýchá zvláště nechutnou atmosférou, která jako kdyby vznikla spojením mléčného baru z Mechanického pomeranče a většiny videoklipů Lady Gaga. Fantaskní sekvence režisér obhajuje zvykem z dětství, kdy si v šedi sídliště představoval "barevnější" realitu. „Než jsem začal psát scénář, věnoval jsem se sociologickému výzkumu, abych lépe pochopil sociální pozadí celého příběhu. Podle několik let starých statistik je Rumunsko zemí s největším počtem emigrantů, jejichž nejoblíbenější destinací bývá právě Anglie. Tyto dvě země reprezentují dva póly Evropy. Tyto dva póly se liší jak kulturně, tak geograficky a tvoří extrémy migrační mapy. I přesto, že Rumunsko vstoupilo do Evropské unie, situace se moc nezměnila.,“ popsal svůj film sám režisér Szabolcs Hajdu.

Novojičínský Biograf Artefakt uvede snímek maďarsko–německo–rumunsko-britské koprodukce Bibliotheque Pascal v sobotu 19. března od 20 hodin. (mer)