Poutníci nedávno oslavili čtyřicáté výročí vlastní existence, tentokrát ale přijedou spíše než vzpomínat slavit nejkrásnější svátky roku. Ani tentokrát ale ve Štramberku nebude chybět klasika kapely. „Během koncertu zaznějí písničky z prvopočátků české country hudby, známé americké bluegrassové standarty a samozřejmě ty největší poutnické hity jako jsou skladby Panenka, Hotel Hillary, Telegrafní cesta či Pojďme se napít,“ slibují ve své pozvánce pořadatelé.

Ve druhé části koncertu už se Poutníci budou věnovat výhradně vánočním svátkům. „V této části koncertu uslyší posluchači skladby s vánoční tématikou z oblasti swingu a country hudby - Rolničky, Bílé vánoce, Na vánoce ráno a další. Závěrem budou zahrány i koledy upravené pro bluegrassové nástroje jako je banjo, dobro, mandolína a další,“ vysvětlují organizátoři.

Kapela je známá svým osobitým přístupem ke známým písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami, které přesáhly rámec těchto stylů a některé z nich u nás, dá se říct, již zlidověly. Jako jedna z mála podobných kapel se odvážila vyrazit zahrát i do kolébky svého žánru, do Spojených států, a sklidila tam velký úspěch. „Poutníci jsou skupina z České Republiky, která používá bluegrassové nástroje jako prostředek k vyjádření svých vlastních hudebních myšlenek. Hudba zde nahraná není bluegrass, ačkoliv se mu přibližuje v některých skladbách, kde posluchač ucítí silný newgrassový vliv," napsal o nich tenkrát například časopis Bluegrass Unlimited.

V současnosti kapela prochází změnami, které slibují její další dlouhodobé trvání. Od října roku 2001 hrají Poutníci v obměněné sestavě. Odchází dlouholetý sólový kytarista Mirek Hulán, za kterého přichází Jirka Mach, který posílil poutnické vokály a vedle Kaliny a Poly zpívá také sólově. Už pět let je s kapelou také Peter Mečiar z Prievidze na Slovensku. Legenda kapely Zdeněk Kalina, kytarista a zpěvák, hraje se skupinou v současnosti jen jako host na důležitých poutnických koncertech a akcích kolem Brna.

Ve štramberském Kulturním domě vystoupí Poutníci se svým country vánočním programem ve čtvrtek 16. prosince od 18 hodin. (mer)