„Před dvěma lety pořádala obec Sedlnice akci, během které byli Valérie Zawadská a Miroslav Moravec korunováni na krále a královnu českého dabingu,“ připomíná počátky vzniku CMM vedoucí Kulturního a informačního centra Sneženka v Sedlnicích Josef Odstrčil. Už tehdy se zrodila myšlenka na vznik akce, která by ocenila také dabérské talenty hereček a herců v oblasti dětských filmů a pohádek. Přípravu prvního ročníku ovšem v loňském roce přerušila smrt Miroslava Moravce. Obec a Valérie Zawadská ale myšlenku neopustili, jednání pokračovala a dala vzniknout projektu, který pořadatelé pojmenovali na počest zesnulého krále. „Myšlenka dabingového festivalu v naší obci mi byla od počátku sympatická a obec se rozhodla ji ve zrodu podpořit. Nejen že se Sedlnice zviditelní na mapě republiky, ale taková akce musí nadchnout i místní lidi,“ podotkl starosta obce Sedlnice František Jordánek, který je členem přípravného výboru CMM.

První ročník udílení těchto cen proběhne v Sedlnicích v sobotu 10. dubna. „Děti i dospělá veřejnost zde zvolí z devítky nominovaných mladých dabérů první Princeznu a prince českého dabingu,“ potvrdil Odstrčil.

Nominaci provedla porota, v jejímž čele stojí Valérie Zawadská. „Pro mě je důležité, že se to rozjelo. V nominacích pro první ročník jsou dnes již vlastně i třicátníci, pětatřicátníci, kteří dříve výborně dabovali dětské role, ale nikdy za ně nedostali cenu,“ vysvětila Zawadská. Spolu s ní v porotě zasedají dokumentarista Stanislav Motl, režisér dabingu Michal Michálek, pedagog a herec Jiří Zbořil a žurnalista Jan Tuna. „Je to veliká čest. Zastupuji v porotě laickou veřejnost a rodiče, protože mám čtyři děti, a tak se samozřejmě i na dabované filmy a pohádky díváme,“ řekl Tuna.

Nominovanými tedy jsou: Nikola Votočková, Filip Švarc, Tereza Chudobová, Rozita Erbanová, Filip Jančík, Martin Sobotka, Jana Páleníčková, Michal Jagelka a Vojtěch Kotek.

Součástí programu CMM bude kromě samotné korunovace např. také přehlídka filmů, ve kterých nominovaní herci nadabovali své postavy, a výtvarná soutěž na filmové a herecké téma pro děti ze základních škol Šenov u Nového Jičína, Hukvaldy, Sedlnice, Veřovice, Hladké Životice a Hostašovice. (pat)