Celých pět let trvalo, než pustil jeden z nejobdivovanějších českých zpěváků v Česku Dan Bárta na světlo světa nové album. Jeho Maratonika vyšla teprve nedávno, jejího představení samotným zpěvákem se dočkáme tuto neděli také v oderském Dělnickém domě.

Nové album se podle kritiků od dosavadní práce Dana Bárty a jeho Illustratosphere poměrně zajímavě liší. Má za cíl oslovit širší publikum. Zatím výhradní textař Bárta tentokrát přizval na pomoc svou partnerku Alžbětu Plívovou a také svého kamaráda Dana Stomieroskyho. „Maratonika je o lásce a jiných běsech. Necháme to na posluchačích, ale jistojistě si tam každý najde to své. Na nové desce je víc sborů a elektrické basy, jak bylo zvykem, a logicky méně klavíru," popsal nové dílo sám Dan Bárta.

Jisté je, že se můžeme těšit na mimořádný pěvecký výkon. Zpěvák, jakých se rodí v Česku jen pár za padesát let, je extratřída populární hudby i zdatný experimentátor například v jazzové rovině. Zároveň ale dokáže nazpívat takovou poprockovou až punkovou záležitost, jakou byla ústřední píseň k filmu Snowborďáci On my head. „Jen velmi těžko se u nás hledá mezi mužskými zpěváky jeho konkurence. O jeho kvalitách vypovídají dostatečně spousty sošek Andělů. Jeho alba Illustratosphere a Entropicture pokládám osobně za jedna z nejlepších, jaká byla u nás kdy natočena," řekl k jeho osobě recenzent Richard Boryna. Jen málokterý zpěvák se u nás v současnosti těší tak nekritickému obdivu a vážnosti jak u hudebních fanoušků, tak i odborníků a kritiků. V oderském Dělnickém domě bude Dan Bárta koncertovat v neděli 15. prosince od 19 hodin.

Michal Merenda