VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní přehlídka Opona moc diváků nepřilákala

Nový Jičín /FOTOGALERIE/ - Beskydské divadlo v Novém Jičíně ožilo v sobotu 13. března v pořadí již devátým ročníkem divadelní přehlídky Opona 2010. Deset představení studentského a experimentujícího divadla však mnoho diváků nepřilákalo.

14.3.2010
SDÍLEJ:

Beskydské divadlo v Novém Jičíně ožilo v sobotu 13. března v pořadí již devátým ročníkem divadelní přehlídky Opona 2010.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Prkna, která pro mnohé znamenají svět, v sobotu 13. března ožila studentským a experimentujícím divadel. Důvodem byl devátý ročník divadelní přehlídky Opona 2010, kterou stejně jako v letech minulých pořádalo novojičínské středisko volného času Fokus. I přesto, že také v okolních městech právě probíhají nejrůznější přehlídky amatérských a mladých divadel a představení je v těchto měsících víc než dost, Opona se v Novém Jičíně stala jakousi tradicí, o kterou by jak pořadatelé, tak místní jen neradi přišli.

„My Oponu vlastně opravdu pořádáme z jakési tradice. Kdysi totiž ve Fokusu fungovalo divadlo mládeže a díky tomu se podařilo získat krajskou přehlídku. No a my, protože ji nechceme ztratit, pořádáme další a další ročníky a tuto krásnou tradici se tak ve městě snažíme udržet,“ přiblížila vznik a důvody pořádání divadelního festivalu ředitelka středisko volného času Fokus Hana Růžová.

Dalším aspektem, proč tuto přehlídku zachovat je pak také skutečnost, že funguje jako postupové kolo do festivalů republikových. „ Z našeho festivalu divadla mohou postoupit na republikové přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek nebo studentského divadla Mladá scéna,“ doplnila Růžová. V zápětí ale dodala, že letošní podmínky postupu se trochu liší od podmínek z let minulých a přehlídka již soutěžní v postatě není: „Kdysi byly přehlídky takzvaně přímo postupové, takže vždy když se soubory festivalu zúčastnily, dva z nich postupovaly dál. V letošním roce ale došlo k omezením a porota už pouze spolky pouze doporučuje na postup,“ řekla Růžová. Ke každému představení pak porota sbírá podklady a fotografie a tyto materiály posílá redakční radě republikoví přehlídky. „Teprve tam si oni vybírají a může se tak stát, že z jednoho kraje si pozvou divadla dvě a z druhého pak žádné,“ vysvětlila Růžová důvod, proč o přehlídce již nelze mluvit jako o soutěžní.

Přestože o postupu do republikových kol již nerozhodují porotci z Nového Jičína, mezi divadelními spolky je o přehlídku stále zájem. „Z přihlášených osmi nakonec přijelo divadel sedm a přichystáno máme celkem deset představení,“ potvrdila ředitelka Fokusu. I hostící město pak mezi účastníky festivalu mělo své zastoupení v podobě novojičínského divadla Na Kraji, které Oponu nejen zahájilo, ale také zakončilo. K vidění bylo ve dvou sálech Beskydského divadla od osmé hodiny ranní jak divadlo studentské, tak experimentující, nad jehož významem museli návštěvníci mnohdy nějakou dobu uvažovat. To ostatně potvrdila slova i samotné pořadatelky přehlídky, když tvrdila, že je těžké určit, který žánr je na Oponě k vidění nejčastěji: „Nejde říci, zda divadla hrají hlavně komedie, dramata nebo detektivní příběhy, protože experiment snad nejde vůbec nějak popsat. Jde o takový úlet, nebo velkou fantazii, co koho zrovna popadne.Studentské divadlo je pak hlavně o setkání studentů a jejich výběru.“

I když představení byla vesměs zajímavá a na herce diváci reagovali kromě potlesku také smíchem, oba sály spíš zely prázdnotou, než praskaly ve švech. V průměru pětadvacet diváků na představení donutilo pořadatele uvažovat o změnách prostorů. „Až poslední dva ročníky Opony jsou v prostorách tohoto divadla. My ve Fokusu totiž sice máme nádherný sál, ale nemáme tak dobrou světelnou a zvukovou aparaturu,“ vysvětlila Růžová a dodala: „Na druhou stranu uvažujeme, že se i přesto všechno vrátíme zpátky do Fokusu, protože tam byla úplně jiná atmosféra. Sál máme menší a zdál se tak plnější.“

Autor: Jana Hromočuková

14.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení