Už jména herců Tomáše Töpfera a Otakara Brouska mladšího prozrazují, že se do Nového Jičína přijede podívat tentokrát pražské Divadlo Na Fidlovačce. A přiveze s sebou snad nejznámější hru jednoho z nejzajímavějších tvůrců současnosti Erica-Emmanuela Schmitta s názvem Záhada.
A na co se můžeme těšit? Hra začíná velice dramaticky, ale vzápětí pokračuje v žánru duchaplné konverzačky. „Hrdina Erik Larsen se vypravil na opuštěný ostrov v Norském moři za nositelem Nobelovy ceny za literaturu Abelem Znorkem, aby s ním jakožto redaktor provinčních novin udělal interview o jeho poslední knize Zapřená láska,“ prozrazují úvodní zápletku organizátoři v průvodní pozvánce ke hře.

Když však začne pátrat po identitě ženy, které jsou Znorkovy milostné dopisy adresovány, profesní rozhovor o literatuře se změní v osobní souboj dvou mužů s odlišným pohledem nejen na lásku a sexualitu, ale také na život vůbec. Od chvíle, kdy se Larsen snaží odlišit v Znorkově mistrovském díle životní pravdu od uměleckého výmyslu, mění se Schmittova hra v psychologickou detektivku, v níž se po jedné vyjasněné záhadě vzápětí vynoří další a další - dokonce i v reálném životě Erika Larsena, protože i on má svá tajemství.

Autor konverzačky Eric-Emmanuel Schmitt patří k nejlepším současným žijícím spisovatelům, a to nejen v rodné Francii. Světový věhlas mu přinesla právě divadelní hra Záhada, uvedená poprvé v Paříži na jaře 1996 pod názvem Variations énigmatiques. V následujících letech byla přeložena do pětatřiceti jazyků a inscenována ve čtyřiceti zemích většinou jako Enigma.

Schmidtovo drama uvede novojičínské Beskydské divadlo v úterý 29. září od 19 hodin. (mer)