Tam, kde je láska, než na pečeném volovi tam, kde je nepřátelství – tak zní ústřední motiv slavné hry amerického dramatika Donalda Marguliese Večeře s přáteli. Její děj je typický, ovšem zpracování přináší spoustu originality a zajímavých nápadů. Dva manželské páry jsou od studií nerozlučnými přáteli, společně prožívali svatbu, narození dětí, trávili spolu dovolené. A pak se jeden z nich rozpadne.

Odchod Toma od Beth zasáhne celou čtveřici. V sérii konfrontací vycházejí najevo nečekané souvislosti. „Sledujeme oba páry během nejrůznějších životních etap, rozhodování krizí nedotčeného páru, na čí stranu se přidat i hodnocení svého vlastního manželství. A o vše s humorem vlastním Donaldu Marhulka,“ vysvětluje pražský divadelní kritik Alois Boháček.

Satirická komedie Večeře s přáteli byla poprvé uvedená v New Yorku v roce 1999. Za deset let své existence už byla ověnčená řadou cen. A to dokonce i včetně té nejprestižnější - Pulitzerovy ceny.

V české podobě ji nastudovalo a do Nového Jičína přiveze pražské Divadlo Na prádle. Těšit se tak můžeme na taková herecká jména, jako je Milena Steinmasslová, Daniel Rous nebo Kateřina Březinová. Soubor je širokého repertoárového záběru, uvádí jak velké tituly světové dramatické tvorby, tak hry zatím dobou neověřené, autorů začínajících, nebo dokonce premiérové novinky.

Hru Večeře s přáteli uvidíme v novojičínském Beskydském divadle v úterý 24. listopadu od 19 hodin. (mer)