Španělský básník a dramatik Federico García Lorca se ve svých dílech často inspiruje osudy žen. „Mnozí z diváků si jistě vzpomenou na inscenaci hry Pláňka, kterou jsme, pod původním názvem Yerma, uvedli před třemi lety. Také hra Dům doni Bernardy je naplněná osudy žen,“ popisují herci v pozvánce na frenštátské představení.

Děj je notoricky známý. Matka Bernarda Alba vládne po smrti svého muže pěti dcerám podle přísných zásad katolické morálky. Je pyšná na svůj původ, a proto brání svým dcerám stýkat se s muži, kteří nejsou hodni jejich postavení. Dcery pomalu stárnou, nejstarší Augustias je už třicet devět let, a proto se musí nejdříve provdat ona. S jejím nápadníkem, který je mladší, matka souhlasí a chystá se svatba, což probudí závist zbývajících dcer. Takto vyhrocená situace vede až k dramatickému vyvrcholení.

Těšínské divadlo bylo založeno roku 1945 a bylo od počátku koncipováno jako divadlo repertoárového typu, hrající pro všechny věkové a sociální vrstvy a jako divadlo zájezdové pro oblast celého Těšínského Slezska. Od roku 1951, po vzniku polské scény, hraje Těšínské divadlo dvojjazyčně - v českém i polském jazyce. Ročně zrealizuje přibližně 12 premiér, na mateřské scéně a zájezdových představeních v České i Polské republice odehraje více než 330 představení.

Představení hry Dům doni Bernardy se koná v kině ve Frenštátě pod Radhoštěm ve čtvrtek 15. prosince v 19 hodin.(mer)