Ve hře, kterou tento čtvrtek uvidíme v novojičínském Beskydském divadle, zaznívají otázky, co žene dopředu slavného sportovce - je puzen kariérou, penězi? I když se objeví scény z jeho reálného života, jedná se spíše o fikci ve filozofické rovině. „Setkáme se tu s reálnými postavami hokejistů, Jágrovými milenkami, prožijeme s hrdinou ale i skutečně stěžejní, bolestivé příběhy, třeba když se rozejde s Verešovou nebo zemře hokejista Alexej Čerepanov. Nebudou chybět ani postavy Roberta Záruby, Martina Straky či legendárního Ivana Hlinky,“ slibují v pozvánce herci Městského divadla Kladno.

Je to vybroušená komedie o slavném vítězství v Naganu, bojích o Stanley Cup, o věrném kamarádovi Mariovi Lemieux a o filozofech, kteří ve zjeveních pronásledují špičkové hokejisty. Jak dopadne Jaromírova hokejová mise v ruském Omsku poté, co opustí Pittsburgh, a boj o poslední velké vítězství? Pomůže odkaz velkých filozofů Wittgensteina a Voltaira? Odpovědi možná naleznete ve hře Jaromír Jágr, Kladeňák.

Celé dílo vzniklo vlastně na objednávku Středočeského divadla Kladno. Úkolu přenést na zdejší pódium aktuální hru - a nejlépe takovou, která by pojednávala o některé významné kladenské osobnosti – se ujala mladá tvůrčí dvojice Petr Kolečko a Tomáš Svoboda. Hra balancuje na hranici zábavné zpěvohry s téměř absurdními scénami, jež v divákovi vzbuzují úsměv i zamyšlení. Významnou roli v příběhu zaujímá filozofie. Tvůrcům i hercům se podařilo navodit dialogy nejen s filozofem Wittgensteinem, ale i s jeho matkou, slavnou Poldinkou. Tento učenec byl zastáncem myšlenky svého oblíbence Weiningera, že muž buď odkryje svého génia, nebo je na světě zbytečný.

Novojičínské Beskydské divadlo uvede hru Jaromír Jágr, Kladeňák ve čtvrtek 15. prosince od 19 hodin. (mer)