Miroslav Ambroš, který tento čtvrtek předvede své houslové umění v novojičínském Beskydském divadle, patří mezi nejnadanější středoevropské muzikanty. Profesionálně začal až v jedenácti letech, relativně pozdní start ale rozhodně znát není. „Miroslav Ambroš je pro mnohé již hotovým houslovým mágem. Prošel pestrou paletou vítězných soutěžních klání - např. Prague Junior Note, Kociánova houslová soutěž, s klavíristou Markem Šedivým se stal absolutním vítězem Národní soutěže Concertino Praga 2006 pro komorní soubory,“ vypočítávají v pozvánce pořadatelé.

Od roku 2006 studuje na Hudební fakultě AMU v Praze u Ivana Štrause. V roce 2007 absolvoval mistrovské houslové kurzy v Ottawě v Kanadě u Profesora Manhattan school of Music Pinchase Zukermana, kde pracoval také se zakládajícím členem Emerson kvartetu Eugenem Druckerem.

Opakovaně spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, naposledy v říjnu 2007 zahajoval koncertní sezónu tohoto orchestru Čajkovského houslovým koncertem D dur pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Jako sólista také spolupracoval se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Českým národním symfonickým orchestrem a dalšími. Několikrát nahrával pro českou i slovenskou televizi, rozhlas a také pro marseillské a lucemburské rádio.

V Novém Jičíně jej na klavír doprovodí jeho matka Zuzana Ambrožová, která už dlouhou dobu působí v Praze na konzervatořích a externě spolupracuje jako korepetitorka na dechovém oddělení hudební fakulty AMU. Často bývá přizvána ke klavírní spolupráci zejména na mezinárodních soutěžích a kurzech. V roce 2006 natočila s Miroslavem Ambrošem jejich první společné CD u hudebního vydavatelství a agentury Arco Diva. Zuzana Amborošová spolupracuje rovněž s rozhlasem a televizí.

Na jejich společném koncertě zaznějí tento čtvrtek 14. ledna skladby Händela, de Sarasareho, Joachima, Hororové, Prokofjeva či Ravela. Vystoupení začne v 19 hodin. (mer)