VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Frenštátu zavítal Vševalašský bál

Tanec, zpěv a hudba. To vše hýbalo v sobotu večer Frenštátem pod Radhoštěm, který převzal štafetu Reprezentačního Vševalašského bálu.

1.2.2010
SDÍLEJ:

Folklór, zábavu, tanec a zpěv spojili účastníci Vševalašského bálu vjedno. Foto: Deník/ Věra Růčková


FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM (vru) – Do Frenštátu pod Radhoštěm se v ten den sjeli zástupci asi třiceti souborů z celého Valašska, kteří zde předvedli své tradice a tance. Došlo také na slavnostní předání štafety v podobě zeleného keře a slivovice. Vševalašský bál za svou čtyřroční existenci zavítal do Moravskoslezského kraje úplně poprvé. První ročník se konal v Bystřici pod Hostýnem, pak ve Vsetíně, třetí ve Valašských Kloboukách a letos nadešel čas pro Frenštát.
Program započal o půl osmé večer. Do hlavního sálu Kulturního domu vkráčeli krojovaní tanečníci z Valašska k polonéze. S písní na rtech pak pozdravili svůj kraj a domov, Valašsko. Starosta Frenštátu Stanislav Hrabovský převzal od starosty Valašských Klobouků Dalibora Maniše putovní štafetu Vševalašského bálu. Svou typickou štafetu, lahev slivovice, předal také zástupce Národopisného souboru Klobučan Janě Šamánkové, vedoucí místního Valašského souboru Sedmikvítek. „Náš starosta tady předával putovní asi strom a my bychom chtěli předat za soubor Klobučan, který byl pořadatelem třetího Vševalašského bálu, také nějaký putovní předmět. Soubor, který jej převezme, je soubor Sedmikvítek. Je to taková putovní flaša. Z té flaše budou vyplývat práva a povinnosti. Hlavně tedy jedno právo, a to možnost, ten obsah vypít. Povinnost je trochu krutější. Příští rok musíte tu flašu poslat dál ale plnou,“ připomenul slovy svého zástupce Klobučan. Předával se taktéž bochník chleba.
Po těchto vřelých projevech přišla na řadu zábava, ve které nechyběl tanec ani tradice. Soubory například předváděly návštěvníkům své pojetí roku na valašské dědině. „Paralelní program probíhal v klubovnách. Základní umělecká škola měla svůj svingový program v čajovně a dost lidí si ho chválilo. Vystoupili také odzemkáři. Valaši se teď snaží zapsat tento figurální tanec do světového kulturního dědictví. Já jsem nikdy neviděl pohromadě tolik odzemkářů, kteří předváděli opravdu úžasný tanec,“ sdělil vedoucí Městského kulturního střediska Frenštát pod Radhoštěm Marian Žárský s tím, že velký úspěch sklidila také zabíjačka, která se podávala hostům. Po folklorních vystoupení následovala volná zábava. „Já jsem tady úplně poprvé. Moc se mi to tady líbí, jsem celkem dost nadšená,“ svěřila Ivana Hrušovská z Dolní Bečvy.
Vadou na kráse kulturního festivalu byla neúčast pozvaných krajských hejtmanů. Předání štafety se nezúčastnil ani Jaroslav Palas za Moravskoslezský kraj ani jeho kolega Stanislav Mišák za kraj Zlínský. Vševalašský bál pořádalo Valašské folklorní sdružení a město Frenštát pod Radhoštěm ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky.

1.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení