Tara Fuki je duo zpívajících violoncellistek, které tvoří Dorota Bárová a Andrea Konstankiewicz-Nazir. Texty písní jsou většinou v polštině. Obě pocházejí ze severní Moravy, ale na ostravské konzervatoři se minuly. Setkaly se až v roce 2000 při studiu hudební vědy na filozofické fakultě v Brně. „Ve své hudbě i textech se nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. Protože to, co se v nás odehrává v noci, je úplně jiné a mnohdy i pravdivější než to, co vnímáme ve dne,“ připomínají ve své pozvánce pořadatelé.

Jejich hudba je hudební improvizace na pomezí mnoha hudebních žánrů - vážná hudba, jazz, folk a jiné. Texty písní zpívají polsky, česky i francouzsky. Spolupracující skupinou bývá často Vertigo-kvintet, což je československá jazzová skupina. Tara Fuki úspěšně koncertují po celé Evropě a střední Americe. Zatím získaly dvě ocenění Akademie populární hudby v kategoriích Alternativní hudba – World music a Objev roku za rok 2001. Za album Auris Tara Fuki získaly žánrovou cenu Anděl 2007 v kategorii world music. V roce 2007 vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu Womex ve španělské Seville.

Obě violoncellisky se hudbě věnují od malička, ale až jejich společným setkáním v Brně v roce 2000 mohlo vzniknout duo Tara Fuki. Jejich tvorba je naprosto svébytná, své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány, křehce dynamická a výrazově nesmírně bohatá. Obohacená je také o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek, vytváří originální krasohled ženského nitra.

Duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki vystoupí v kopřivnickém Kině Puls ve středu 22. září od půl osmé večer. (mer)