Jarek Nohavica je dnes jednoznačně nejoblíbenějším lidovým písničkářem. Jeho písně se staly klasikou, hity jako Tři čuníci, Ostravo nebo Cukrářská bosanova zní odevšad, kde někdo šáhne po kytaře. „Čekáme mimořádný koncert moravského multiumělce, jehož písničky se vesměs staly klasikou a jeho obliba mezi českým publikem je ohromná,“ souhlasí pořadatelé z novojičínského Beskydského divadla.

Nohavicovi samotnému podobně uzavřené koncertní místnosti nedělají problém, stejně jako velká prostranství. Když mu na loňských Colours of Ostrava nadšeně aplaudovalo třicet tisíc lidí, nemohl schovat dojetí. Pod širým nebem jeho písně vyzní snad ještě lyričtěji. „Na nedávném letním koncertě v Teplicích nad Bečvou byl skvělý, krásně se do té noci jeho písně i hlas hodily, lidé zpívali snad všechny jeho hity,“ vzpomněla si Barbora Šindelková, která by se ráda dostala i na jeho novojičínské vystoupení. „Vím ale, že lístků moc nebude, o Nohavicu je obrovský zájem, člověk musí být rychlý,“ přiznává.

Jaromír Nohavica pochází z Ostravy. První píseň napsal již v osmi letech. Na kytaru hraje od svých třinácti let, přičemž původně jeho otec chtěl, aby hrál na housle, k těm ale nepřilnul. Sám se však navíc naučil hrát na několik hudebních nástrojů. Už od osmdesátých let pracuje jako špičkový textař. V tomto oboru se proslavil textem Lásko, voníš deštěm pro Marii Rottrovou, ale psal také například pro Věru Špinarovou a další, převážně ostravské umělce. Později začal samostatně vystupovat, v posledních letech i s kapelou.

Spolupracoval s regionálními kapelami, ale také například se skupinou Čechomor. Jako herec ztvárnil roku 2002 hlavní roli Jarka Nohavici ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. V současnosti vystupuje hlavně sám - zpívá především vlastní písně, také však překlady písní ruských autorů Vladimira Vysockého nebo Bulata Okudžavy. Zhudebnil a nazpíval některé básně ze Slezských písní Petra Bezruče. Jeho písně jsou do značné míry oblíbené díky tomu, že zpívá o obyčejném životě a o člověku, jsou lyricko-epické, často však i ironizující. Nohavica rád používá nářečí z Ostravska a okolí Těšína.

V novojičínském Beskydském divadle vystoupí Jarek Nohavica v pátek 17. září od 19 hodin. Koncert není vhodný pro děti do 12 let. (mer)