Vsetínský písničkář Honza Žamboch působí na vlnách českého folku jako nečekané zjevení z čistého nebe. Po několika letech v ústraní se v dubnu roku 2002 vrátil na folková pódia s novým projektem nazvaným Žamboši, ve kterém s ním zpívá jeho manželka Stáňa Žambochová. Písně Žambochů nelze zařadit striktně do škatulky folk, dalo by se spíše hovořit o folk-jazzu.

Folkové Česko Žambochy definitivně objevilo v roce 2006, kdy vydalo vydavatelství Indies Scope Records jejich album pod názvem To se to hraje… CD sklidilo pozitivní ohlasy mezi hudebními kritiky, ale především u posluchačů. Překvapila především píseň Krátká paměť, popisující mrazivě neotřelým způsobem vzpomínky na babičku vězněnou v Terezíně. V roce 2007 ocenila Akademie populární hudby album To se to hraje… cenou Anděl 2006 v kategorii folk&country.

Žamboši tak dosáhli na nejvyšší českou hudební metu a zároveň se zařadili k předchozím držitelům této ceny, kterými jsou mj. Jaromír Nohavica, Zuzana Navarová, Karel Plíhal, Radůza či Robert Křesťan. A aby toho nebylo málo, v letošním roce duo získalo druhého Anděla za další album s názvem Přituhuje.

V novojičínské Arše ale nevystoupí sami. „Vsetínskou hudební formaci v současnosti doplňuje v roli stálého koncertního hosta citlivý perkusista Jiří Nedavaška,“ vysvětlují v pozvánce pořadatelé novojičínského koncertu.

V novojičínské čajovně Archa vystoupí zástupci moderního folku Žamboši spolu s Jirkou Nedavaškou v sobotu 18. prosince od 20 hodin. (mer)