Moravská populární hudební skupina, která tento čtvrtek vystoupí ve Štramberku, vznikla v roce 1986 ze skupin U238 a B komplex. Svérázné uskupení vedené ještě svéráznějším zpěvákem Radkem Pastrňákem dalo české muzice takové hity jako Mám jednu ruku dlouhou, František, Tata, Demáček či Chtěl bych se jmenovat Jan. Za dlouhá léta působení prošly Buty samozřejmě velkým vývojem, nikdy se z nich ale jejich těžce definovatelná „butovatost“ docela neztartila.

Ve své hudbě Buty mísí velké množství hudebních stylů - rock, folk, folklor různých etnik, country, jazz, reggae a další - s nápaditými a vtipnými texty. Každé album se od předešlého výrazně odlišuje. Od komorního Pískej si pískej, k atmosférickému Ppoommaalluu, z níž část písní jsme slyšeli ve Svěrákově filmu Jízda, pozitivitou nabitému, k mírně popovému počinu Rastakayakwanna, experimentálnímu avšak ne tak úplně koherentnímu Kapradí, přes Normale, které inspiroval Goran Bregovič, až k poslednímu albu Votom, které vznikalo pět let.

Na Novojičínsku jsme je měli nedávno možnost slyšet v rámci benefičního koncertu pro Novojičínsko, kde vystupovali bez nároku na honorář. „Během něj se představili ve velké formě, Radek Pastrňák a jeho spoluhráči si celé vystoupení parádně užili a stejně tak i posluchači.

Muzikantská vyzrálost se jim rozhodně nedá upřít, stejně jako věčná chuť improvizovat,“ popsal toto jejich vystoupení publicista Richard Boryna.

Ve štramberském Kulturním domě zahraje kapela Buty ve čtvrtek 29. října od devatenácti hodin. (mer)