Povodňová vlna, která přišla nečekaně a zničila vše, co jí stálo v cestě, zasáhla na Novojičínsku nejen Jeseník nad Odrou.

Josef Tomčák a jeho rodina patří k mnoha lidem, kteří právě v této obci přišli o vše. Naději na lepší zítřky teď rodině slibuje festival Štěrkovna Open Music v Hlučíně, který se rozhodl část z výtěžku ze vstupného věnovat této konkrétní rodině. Zároveň bude na místě probíhat charitativní sbírka, již zajistí mezinárodní humanitární organizace ADRA.

Vzpomínky na nečekanou ničivou povodeň má Josef Tomčák dodnes v živé paměti. „Večer k nám přišla mamka, která bydlí vedle, že se k nám žene voda,“ zavzpomínal jedenačtyřicetiletý Tomčák. „Manželka se synem a dcerou odešli k sousedům, vzali jen nejnutnější věci a já jel s autem na kopec,“ pokračoval.

Pak se Josef Tomčák vrátil do svého domu, kde během okamžiků voda vystoupala i v domě na půl metru. „Chtěl jsem zachránit ještě nějaké papíry,“ poznamenal Tomčák, který pracuje jako strážník u Městské policie v Ostravě. Poté se přihnala další vlna. Voda si zvolila vlastní cestu skrz domem. V domě byly najednou necelé tři metry vody.

Josef Tomčák bojoval o život svůj a rodičů, kteří v tu chvíli byli v místnosti s ním. Hlavou se mu honily myšlenky, jak se neutopit. „Podařilo se nám dostat na parapet, kde jsme stáli asi půl hodiny,“ doplnil. Poté se dostali na střechu vedlejšího domu, kde strávili celou noc, než se k nim dostala pomoc. „Měli jsme strach, že přijde další vlna. Už nebylo kam vylézt. Žena s dětmi byla kus od nás také na střeše, a tak jsme na sebe volali,“ řekl Tomčák.

V současné době sice dům stojí, ale je kompletně vybílen a je třeba jej opravit. Tomčákovi však ví, že se do něj nevrátí. „Nechci jít zpátky tam, kde jsem se málem utopil,“ poznamenal rázně pan Josef. Ten nyní se svou dvanáctiletou dcerou bydlí v Jeseníku nad Odrou u kamaráda, jeho manželka s pětiměsíčním synem je u kamarádky mimo tragické místo.

Rodina však chce zůstat v obci. Právě na zajištění rodiny a domku rodiny Tomčákových půjdou peníze, které festival Štěrkovna Open Music v Hlučíně vyčlení z vydělaného vstupného a které přispějí sponzoři.

„Chtěli jsme konkrétní rodinu, které peníze předáme. Víme, že na místě jsou někteří lidé i více postiženi, ale čerpali jsme ze subjektivních pocitů. Já osobně jsem na místě byl,“ vysvětlil důvod jeden z pořadatelů festivalu, David Moravec, a zároveň upozornil na to, že Štěrkovna Open Music je jediný festival, který se rozhodl pomoci obětem povodní.

Kromě této konkrétní pomoci bude na místě festivalu pořádat sbírku mezinárodní humanitární organizace ADRA. „Jsme velmi rádi, že nás organizátoři přizvali na festival,“ uvedla koordinátorka z dobrovolnického centra ADRA, Dagmar Hoferková s tím, že na místě bude asi pět zapečetěných pokladniček, z nichž jedna bude přímo u vstupu.

„Další budou mít u sebe naši dobrovolníci, kteří budou obcházet lidi,“ doplnila Hoferková. Finanční prostředky, které ADRA na konto sbírá, budou využity různými způsoby. Především však pomůžou v řešení těžké životní situace, kdy se postižení lidé budou rozhodovat, jak dál.