V polovině září do Nového Jičína přichází i pátý ročník filmové přehlídky, která na severní Moravě nemá přílišnou konkurenci a pokračuje v duchu představování zahraničních kinematografií a uvádění nových souvislostí do veřejného života – Filmale 2010. A letošní zaměření? „Pro Nový Jičín asi není příznačnější geografické volby než Německo. Zatímco minulé roky jsme se soustředili spíš na exotické krajiny nebo dálné evropské enklávy, letošek je něco jako malá domů,“ slibují organizátoři s ohledem na sudetskou minulost Novojičínska a jeho napojení na německou kulturu.

Letošní ročník se důsledně soustředí na předkládaný repertoár a doprovodný program bude minimalizován do několika zábavních live act. Programová nabídka se bude odehrávat v několika takřka neznatelných, leč důmyslně promyšlených blocích. Lahůdkami budou miniprofily současného režiséra Fatiha Akina, který často bolestně reflektuje přistěhovaleckou zkušenost, nebo domácího klasika Wernera Herzoga, jehož Aguirre, hněv Boží by měl být jedním z vrcholů přehlídky.

Důležitou bude i sekce Katarze , která se zaměřuje na schopnost vyrovnat se s minulostí národa, který má za sebou dvě světové války a dodnes cítí potřebu zpracovat historickou zkušenost a v určitém smyslu také historickou vinu. Zběžně organizátoři také představí základy německé kinematografie a uvedeme několik ukázek z Rakouské a Švýcarské scény.

Závěr bude patřit opět jedinečnému koncertu s filmovou projekcí. Výběr z Murnauova němého Fausta s živým doprovodem acid jazzové skupiny Lesní zvěř.

Všechno se odehraje od 16. do 19. září na několika scénách v Novém Jičíně. Vstupenky nejsou k dispozici v předprodeji, k zakoupení jsou v průběhu festivalu u všech promítacích míst. Ty se budou soustřeďovat v centru Nového Jičína v kině Květen, v Biografu Artefakt, v Galerce na Staré poště, v malém sále kina Květen, na parkovišti vedle kina Květen na Havlíčkově ulici a v Letním kině. Podrobný program najdete na internetových stránkách www.filmale.cz. (mer)