Dramatizace románu Zločin a trest Fjodora Michajloviče Dostojevského patří k tomu nejlepšímu nejenom v ruské, ale i světové literatuře. Autorova hluboká znalost lidských charakterů a lidské psychiky láká ke zpracování i autory dramatické, například světoznámý polský režisér Andrzej Wajda román nejen zdramatizoval, ale sám ho i na divadle režíroval. Také u nás se vyskytly pokusy převést toto dílo do dramatické podoby.

K nejzdařilejším patří adaptace Jaroslava a Aleny Vostrých, kterou napsali pro pražský Činoherní klub. „Dramaturgie Těšínského divadla zvolila právě toto zpracování a doufáme, že naše diváky zaujme,“ potvrdili organizátoři ve své pozvánce na frenštátské představení.

Těšínské divadlo bylo založeno roku 1945 a bylo od počátku koncipováno jako divadlo repertoárového typu, hrající pro všechny věkové a sociální vrstvy a jako divadlo zájezdové pro oblast celého Těšínského Slezska. Od roku 1951, po vzniku polské scény, hraje Těšínské divadlo dvojjazyčně - v českém i polském jazyce. Ročně zrealizuje přibližně 12 premiér, na mateřské scéně a zájezdových představeních v České i Polské republice odehraje více než 330 představení. Ojedinělým projektem Těšínského divadla je například známý společný projekt obou scén Těšínské nebe - Cieszynskie niebo.

Představení hry Zločin a trest se koná v kině ve Frenštátě pod Radhoštěm ve čtvrtek 1. října v 19 hodin. (mer)