Projekt 100 je naprosto unikátní a originální způsob filmové distribuce v evropském měřítku. Jeho podstatou je každoroční distribuce mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů formou putovní přehlídky ve vybraných kinech a v limitovaném termínu. Zapojuje se do něj pravidelně i frenštátské kino. Tentokrát uvede film Pat Garrett a Billy the Kid Sama Peckinpaha.

Tento režisér snil o uměleckém díle, natočil však mnohem víc: fascinující, časem nedotknutelnou, drsně lyrickou podívanou, jež je stejně tak uměním jako diváckým filmem. Vypráví vní o krachu mužného přátelství, ale i o soumraku celého jednoho světa a celého filmového žánru – klasického westernu. „Film Pat Garret a Billy the Kid je jedním zPackinpahových nejkrásnějších a nejkomplexnějších počinů, zároveň klasický western zabíjí a zároveň mu vzdává hold,“ napsala o něm velmi výstižně Lucia Bozzola na serveru allmvie.com.

Tahle země stárne a já chci zestárnout s ní, říká Pat Garrett bývalému kumpánovi a záhy nato soupeři z protější strany zákona Billymu Kidovi. Zdůvodňuje tak rozhodnutí, jež mu dopomohlo k šerifské hvězdě a zároveň ho přinutilo k nenáviděné misi - dopadnout Kida a předat jej spravedlnosti. Další z Peckinpahových snímků, drasticky prostříhaných studiem bez režisérovy možnosti zasáhnout, se vrací k modelu dvou přátel, kteří jsou z vlastní či cizí vůle donuceni namířit kolty proti sobě. Stejně jako v Divoké bandě však i v dalším z melancholických westernů krvavého Sama přátelství trvá až do smrti jednoho z jeho aktérů.

Násilné přerušení života je věc naprosto bezvýznamná, peckinpahovští hrdinové smrt se stejnou lehkostí rozsívají i přijímají. James Coburn coby Garrett dokazuje, že ani více než deset let po Sedmi statečných neztratil nic na stoickém klidu a přesné mušce, jen své umění ovládat nůž zde přenechal poněkud překvapivě obsazenému Bobu Dylanovi, jinak autorovi nepřeslechnutelného hudebního doprovodu filmu. Oba dva ovšem zůstávají ve stínu začínajícího Krise Kristoffersona, dosud pouze známého zpěváka a skladatele. Frenštátské kino uvede film Pat Garrett a Billy the Kid ve čtvrtek 21. června ve 20 hodin.