Jedna z nejvýznamnějších firem, která působila na Fulnecku? Na tuto otázku nemusí žádný fulnečák hledat odpověď dlouho – ROMO. Firma, pod jejíž jménem vznikaly nejlepší pračky své doby by letos oslavila šedesát let od založení. V 80. letech totiž došlo k její transformaci a nyní již firma ROMO Fulnek neexistuje. To však nemění nic na faktu, že v podniku pracovaly celé generace rodin, jenž na její historii nezapomněly.

Rok 2009 tedy přímo vybízel k „nedožitým“ oslavám založení ROMO Fulnek. Tuto firmu a také dobu má připomenout výstava, připravená občanským sdružením Comenius, na které jsou ke shlédnutí dobové fotografie, kalendáře a pamětní medaile, ale také výrobky, jenž ve své největší slávě zářily ve většině domácností. „Nápad uspořádat tuto výstavu vznikl již před deseti lety k padesátému výročí. Tenkrát o to ale management romovky neměl zájem. Rozhodl jsem se, že to stihneme alespoň k tomu šedesátému. Nejvíce mě přitom těší to, že se tady sešli bývalí romováci, někteří se poznali, jiní ne, ale na romovku tady vzpomínají všichni,“ řekl fulnecký historik a organizátor výstavy Josef Pavlíček, jenž se účastnil páteční vernisáže výstavy.

Setkání po letech

Místostarosta města, ale také konstruktor a později mistr ROMO Fulnek, Jaroslav Štekbauer si taktéž nenechal tuto událost ujít. „K letošnímu roku mám šedesát let stejně jako romovka a musím říct, že když jsem tady viděl ty romováky, jakou mají radost, měl jsem na krajíčku. Setkat se s někým, koho jste neviděli dvacet třicet let, to je úžasné,“ podotkl Štekbauer. Mnozí obyvatelé na fotografiích poznali sebe nebo své příbuzné a přátele.

Sehnat materiály k uspořádání výstavy nebylo nikterak snadné. Historii výroby praček ve Fulneku připomínaly kdysi vyrobené kusy ve vestibulu při ředitelství ROMO. Po jejím krachu se však z větší části zlikvidovaly. „Byl to problém. Pátrali jsme a nakonec jsme zjistili, že se zachránily některé materiály v opavském muzeu v jeho depozitáři v Krnově. Tam jsme objevili spoustu materiálů, zejména zlepšovací návrhy a jiné dokumenty, které jsou vystaveny tady na výstavě,“ doplnil Pavlíček s tím, že vyrobené exempláře zapůjčili také bývalí zaměstnanci romovky, kteří tyto výrobky mají stále uložené ve sklepích nebo na nich dokonce ještě perou.

Expozice ve volnočasovém salonku Městského kulturního centra Fulnek potrvá do 30. září a je zpřístupněna od 10 do 16 hodin.