Neuland, který zazní tento pátek v novojičínském hudebním klubu Galerka na Staré poště, je projekt skladatele Tomáše Vtípila a německého rappera Maxiliána Bilitzy vystupujícího pod pseudonymem Niemand. Jejch album vyšlo pod stejným názvem a my si budeme moci poslechnout právě jeho skladby.

Obě jména patří mezi ty žánrově známé. „Max Bilitza je německý rapový básník - pro rapery příliš básník, pro básníky příliš raper, něco mezi Schillerem a Eminemem,“ vysvětlují organizátoři koncertu. S Tomášem Vtípilem se potkali na mezinárodní akci slam-poetry Euroslam v holandském Nijmegenu koncem roku 2005. Pro tuto příležitost sestavili poloimprovizovaný program, následovalo krátké turné po německých a holandských klubech. Spolupráce dále pokračovala a vyústila, krom několika vystoupení v Německu a ČR, vytvořením společné nahrávky. Příprava CD Neuland proběhla v několika fázích v Mülheimu a v Brně během roku 2006.

Ve druhé části večera vystoupí Vtípilova druhá kapela – Che. Skupina vznikla v roce 2000 jako volné sdružení houslisty Vtípila a harmonikáře Radima Babáka. od počátku se věnuje tvorbě autorských písní s poněkud bizarním stylovým zařazením - akustický hardcore chanson. Jde tedy o písně s místy dost syrovým výrazem, jehož je dosahováno velmi komorními prostředky, nejčastěji pouze základní kombinací nástrojů – akordeon a housle. Che se však inspiruje dosti širokou škálou zdrojů, od aleatoriky a minimalismu po hospodskou odrhovačku. důležitým prvkem jsou Babákovy výrazné texty, vykazující podobný formální rozptyl – od primitivní rýmovačky po preparovaný text.

V novojičínském hudební klubu Galerka uslyšíme Neuland a Che ve výjimečném dvojkoncertu v pátek 17. prosince od 19 hodin. (mer)