V původním složení newyorské jazzové trio má svou premiéru v Galerce již za sebou. Po dvouleté pauze a s obměněnou sestavou se opět do Galerky vrací. Fenomenální leader Walter Phischbacher, původem z Rakouska, se do České republiky dostal před léty díky spolupráci s proslulým slovenským jazzovým muzikantem Lacem Deczim. „Pamatuji si, že když tady byl posledně, dokázal publikum svojí hrou přivést doslova do transu,“ připomněl Jiří Macíček z městského kulturního střediska, který koncert Phishbacherů v Novém Jičíně připravil

Sám Phischbacher už spolupracoval s hvězdami jako Georg Garzoni, Tim Levebrvem, Chico Freemanem, Ricem Fierabraccim, Joelem Hockestramem a dalšími. V současnosti také působí v kapele slavného houslisty Christiana Howese. Asi před pěti lety dostal nabídku vyrazit na turné s Celulou New York. Od té doby se do Evropy vrací každý půlrok. Pro aktuální turné si pozval spoluhráče z Čech.

Muzikant z newyorské Lower East Side znova přijíždí dobýt sever Moravy. V několika málo týdnech vystoupí stejně jako předloni v rámci turné po střední Evropě na pár českých a moravských klubových scénách. Koncert by si neměl nechat ujít žádný milovník jazzu či muziky samotné. A co Phishbacher hraje? Ve stručnosti se dá hovořit o jakési směsici jazzu, funky, latin a drum and bass. Zjednodušeně řečeno, jedná se o velice živou a energickou hudbu v jazzovém hábitu. Samotný leader kapely označuje její styl za hip techno and chill - house.

Phischbachera na aktuálních koncertech doplňují dva Češi. Prvním je bubeník Otto Hejnic, absolvent Pražské konzervatoře, jenž získal i stipendium na bostonském Jazz Workshopu. Mimo jiné hraje v kapelách Bengas či Trialog. Třetím do party je krkonošský rodák Lukáš Kytnar. Na baskytaru hraje od mládí, vystudoval také konzervatoř Jaroslava Ježka. Jako muzikant účinkoval například i v kanadském Montrealu. Po návratu domů začal hrát s Aloisem Hedervárim a Leonou Prokopcovou. Díky jeho stylové přizpůsobivosti působí jako host v řadě dalších kapel. V novojičínském klubu Galerka na Staré poště si můžete jejich umění vychutnat v pátek 26. října od osmi hodin večer.