Gang Ala Basta vznikla v roce 1998 na základě hudební spolupráce Michala Pavlíčka, Lukáše Máchala a Milana Brouma. O rok později skupina vydává první album, kterým si záhy získává respekt a přízeň publika i odborné kritiky. Na podzim 1999 hrají GAB jako předskokani britských Massive Attack v Praze. Následuje období intenzivní tvůrčí práce a četných koncertních vystoupení doma i v zahraničí. Gang Ala Basta si v této době rozšiřuje povědomí mezi posluchači a vytváří se osobitý charakteristický zvuk skupiny.

Mezi lety 2001 a 2002 kapela nahrává několik záznamů pro českou i švýcarskou televizi. Na jaře 2003 vychází album GAB 00-02, shrnující tvorbu za poslední dva roky. Pokračuje intenzivní koncertní činnost. Po několika personálních změnách se sestava GAB ustálila na podzim 2007, kdy se k zakládajícím členům přidává baskytarista Tomáš Lacina a zpěvačka Andrea Plíšková. V tomto složení kapela nahrála po delší studiové pauze své v pořadí třetí CD s názvem Life is pretty much…, které vyšlo na přelomu roku 2009 a 2010. „Právě personální změny se staly poněkud trvalejším problémem kapely. Vlastně jí prošlo nějaký šest, sedm zpěvaček. S Andreou to konečně vypadá, že kapela našla tu pravou,“ potvrdil Regionu hudební publicista Richard Boryna.

Právě toto album, na němž se podílela řada hostů včetně Natálie Kocábové v roli textařky, bylo pokřtěno 27.12.2009 v Paláci Akropolis, odráží současný zvuk kapely „Seskupení si prošlo především vlnou trip hopu, melancholičtějšími a uhrančivými melodiemi. Zatímco s poslední deskou se ponořili spíše do veselejších tanečnějších linek. Jak sami říkají, s tímto albem nastává druhá etapa,“ napsala o nich Kristina Tichá na serveru ct24.cz. Příjemné tanečně-popové kousky jsou lehce načichlé dubem a breakbeatem a v kombinaci se živými nástroji zní celá tato směsice živě a tak nějak příjemně rozdováděně.

Kapela Gang-ala-Basta zahraje na novojičínském Masarykově náměstí v pátek 5. srpna od 20 hodin. (mer)