VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historii Kopřivnice ukazují dobové plakáty

Kopřivnice - Plakáty, kam se podíváš. Takto to v současné době vypadá v prostorách kopřivnického Muzea Fojtství. Důvodem je nová výstava, mapující historii města Kopřivnice právě pomocí dobových plakátů.

20.2.2012
SDÍLEJ:

VÝSTAVA Kopřivnické plakáty měla u návštěvníků kladný ohlas. Foto: Deník/Jana Hromočuková

Neobvyklá, nicméně o to zajímavější výstava, popisující dějiny jednoho z měst na Novojičínsku pomocí plakátů, je k vidění v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Expozice nazvaná jednoduše Kopřivnické plakáty byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 16. února.

Téměř osm desítek velkoformátových i menších plakátů získali pracovníci muzea ze sbírek zakladatele muzea, Emila Hanzelky. Pro obyvatele Kopřivnice i návštěvníky tohoto města vybrali ty, které podle jejich mínění nejlépe mapují dění ve městě automobilů, a to od doby před první světovou válkou až po devadesátá léta dvacátého století.

Vznik výstavy podnítila myšlenka vedoucího Muzea Fojtství Ondřeje Šálka a důvodem byl nevyužitý materiál. „Tím, že je to v pořadí šestá nebo sedmá výstava o Kopřivnici a její historii, při tvorbě jednotlivých výstav jsme nacházeli stále častěji nejrůznější plakáty. A protože jsme mnoho z nich nemohli použít, rozhodli jsme se jim věnovat celou jednu výstavu,“ vysvětlil Ondřej Šálek.

Výstava není rozdělena do nějakých celků, návštěvníci v ní ale jistou periodizaci objeví. „Snažili jsme se plakáty uspořádat jednoduše podle toho, jak šel čas. Rozdělené do nějakých období nejsou, ale samozřejmě nějaká periodizace se tam najít dá. První plakáty mapují období před první světovou válkou a během ní, poté jsou k vidění nějaké z první republiky. Dále jsme zvolili plakáty z období druhé světové války, ty nejsou moc veselé, a poté až do osmdesátých, devadesátých let,“ upřesnil Ondřej Šálek.

V expozici jsou vidět opravdové skvosty. Například nejstarší plakát pochází z roku 1892 a se současnou podobou plakátů nemá pranic společného. „Jedná se vlastně o vyhlášku o platnosti tehdejších mincí. Je to plakát, který se netýká jen a pouze Kopřivnice, ale byl vydán pro celé Rakousko-Uhersko. Co se týče našeho města, tak nejstarší plakát pochází z roku 1896 a zve na školní divadelní představení Mladí pastýři. To byla taková akce, která se uskutečnila před Vánocemi, a žáci vybírali od rodičů nějaké peníze a děti dostávaly drobné dárky,“ sdělil vedoucí Fojtství Šálek.

Vedle historických plakátů jsou zde k vidění také ty, které byly nakresleny v osmdesátých letech. Ostatně autor těch nejmladších se slavnostní vernisáže sám zúčastnil. „Jsem moc rád, že mohu dnes mezi hosty přivítat i pana Karla Rosenkranze, který namaloval dva z vystavených plakátů,“ představil hostům slavnostního otevření výstavy kopřivnického autora Ondřej Šálek. Přestože výstava je k vidění pouze krátce, návštěvníkům, kteří si do Muzea Fojtství ve čtvrtek 16. února našli cestu, se líbí. „Byla jsem zvědavá, jak budou plakáty vypadat, a jsem mile překvapena. Některé jsou opravdu hezké, z některých naopak běhá mráz po zádech, zvláště z těch s hákovými kříži,“ zhodnotila novou expozici jedna z návštěvnic.

Autor: Jana Hromočuková

20.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení