Obhajoba jeskynního muže, kterou napsal a na jevišti sám uvádí Rob Becker, představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami. Představení pro jednoho herce zaplňuje do posledního místa hlediště mnoha divadel v USA i v Kanadě. Tuto středu ji uvidíme i v Novém Jičíně. „Slavná one man show o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví,“ přibližuje děj dramaturgyně Beskydského divadla Alena Svobodová.

Poprvé byla hra uvedena na Broadwayi v divadle Helen Hayes 26. března 1995 a po svém 399. uvedení se dočkala zápisu do divadelních kronik, když stala nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Broadwaye. Na paměť této události vyhlásil starosta New York City Rudolph Gulliani 18. červenec 1996 Dnem jeskynního muže a přejmenoval jednu z ulic ulici na ulici Jeskynního muže. Představení mělo více než 700 repríz a potom se vydalo na turné po USA.

Představení v USA je viděly více než dva miliony lidí. Českou verzi, v níž září Jan Holík v režii Patrika Hartla, uvidíme v novojičínském Beskydském divadle v sobotu 29. října od 19 hodin. (mer)